Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

“Υπερπήδησε” τα 2.08μ. του Ίσνερ και συνεχίζει στους “16” ο Τσιτσιπάς

Ούτε τα 208 εκατοστά του Αμερικανού Τζον Ίσνερ στάθηκαν ικανά να ανακόψουν την πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Ρολάν Γκαρός. Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 3-1 σετ και προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του γαλλικού Όπεν όπου θα αντιμετωπίσει τον Καρένιο Μπούστα (Νο 12 στην Παγκόσμια κατάταξη).

Σε έναν αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 40 λεπτά και σε ώρα Ελλάδος ξεκίνησε Παρασκευή και ολοκληρώθηκε… Σάββατο, ο Τσιτσιπάς κέρδισε τα σετ με 5-7, 6-3, 7-6(3), 6-1 και πέρασε στους “16” του Ρολάν Γκαρός. Ο πανύψηλος Αμερικανός έβαλε δύσκολα στον Στέφανο με το εξαιρετικό σερβίς του (208χλμ/ώρα), αλλά τα τρία μόνο breaks του Έλληνα αθλητή σε ολόκληρο το παιχνίδι ήταν αρκετά για να του χαρίσουν τη νίκη. Σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν φανερό πως νικητής θα αναδεικνυόταν αυτός που θα “έσπαγε” το σερβίς του αντιπάλου περισσότερες φορές, κάτι που έπρεπε να φτάσουμε στα μισά του δεύτερου σετ για να συμβεί. Σε εκείνο το σημείο ο Τσιτσιπάς έδειξε να είναι σε καλύτερη κατάσταση και κάνοντας άλλο ένα break και κρατώντας το δικό του σερβίς, πήρε το σετ και ισοφάρισε σε 1-1. Το επόμενο σετ ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στο τάι μπρέικ με τον Έλληνα τενίστα να αντέχει στην πίεση του Ίσνερ και να παίρνει κεφάλι στα σετ με 2-1. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού ο Τσιτσιπάς έκανε περίπατο (6-1) καθώς ο υψηλόσωμος Αμερικανός φάνηκε να μένει από δυνάμεις.