Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Λύγισε ο Πέτρος στην πρεμιέρα

Την ήττα γνώρισε η εθνική μας ομάδα και ο Πέτρος Τσιτσιπάς από τον Ricardas Berankis στην πρεμιέρα του DAVIS CUP απέναντι στην Λιθουανία.

Οι Λιθουανοί πέτυχαν το 1-0 στην σειρά έναντι του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και πήραν προβάδισμα σε μια σειρά που θα κριθεί στους 5 αγώνες. Ο Πέτρος Τσιτσιπάς δεν άντεξε στην πίεση του σαφώς καλύτερου Berankis παρά την φιλότιμη προσπάθεια του.

Παρόλο που άρχισε το παιχνίδι καλά ένα break και η εμπειρία του 31χρονου Λιθουανού ήταν αρκετά για να κάμψουν την αντίσταση του Έλληνα no730 κόσμου στο πρώτο σετ το οποίο έληξε με σκορ 6-1.

Το no107 κόσμου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο σετ και εκμεταλευόμενος την ποιότητα του μπόρεσε να κλείσει το ματς με σκορ 6-3.Οι ελπίδες τώρα βασίζονται στον Μιχάλη Περβολαράκη ο οποίος αγωνίζεται απέναντι στον Grigelis για να ισοφαρίσει την σειρά.