Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Η Κύπρος στην 8η θέση στον πίνακα των μεταλλίων

Πέρασε στην ιστορία και κατέγραψε άλλη μια επιτυχία η Σκοπευτική Ομοσπονδία Κύπρου.Την 8η θέση κατέκτησε η Κύπρος (με δύο χάλκινα μετάλλια), στον 17ο παγκόσμιο αγώνα Κόμπακ, με συμμετοχή 500 αθλητών και αθλητριών απο 28 χώρες.Στο αγωνιστικό κομμάτι, μετά από ένα ανταγωνιστικό τετραήμερο, η Ιταλία με 11 μετάλλια, 4 χρυσά, 6 αργυρά και ένα χάλκινο, εξασφάλισε την πρώτη θέση στον αγώνα, ενώ στην δεύτερη θέση ήρθε η Ρωσία με 5 μετάλλια.Στην τρίτη θέση ισοβάθμησαν η Ισπανία και η Γαλλία με 4 μετάλλια η κάθε μία.

Τα 33 μετάλλια της διοργάνωσης, κατέκτησαν 9 χώρες ενώ οι υπόλοιπες 19 χώρες που συμμετείχαν στην διοργάνωση, επέστρεψαν χωρίς μετάλλιο στις αποσκευές τους.Η κατάταξη των 9 χωρών στον πίνακα των μεταλλίων είναι η ακόλουθη:

9. ΔΑΝΙΑ

Οι ξένες αποστολές αποχαιρέτησαν το νησί με τις καλύτερες εντυπώσεις, ενώ χαρακτηριστική ήταν η αυθόρμητη δήλωση της Ρωσίδας νικήτριας στην κατηγορία των γυναικών, Αϊγκούλ Μουμπαρακσίνα, η οποία αναφώνησε στα αγγλικά «αγαπώ την Κύπρο και τους Κύπριους, γι’ αυτό δεν χάνω ευκαιρία να βρίσκομαι εδώ».