Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ελλάδα-Λευκορωσία: Έγινε το πρώτο βήμα , υπό την αύρα του Γκάλη στην Θεσσαλονίκη (video)

Η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ επέστρεψε μετά από 34 χρόνια στην Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο για να αγωνιστεί ,πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη κόντρα στην Λευκορωσία στα προκριματικά του Mundobasket 2023 , υπο τα βλέμματα του Νίκου Γκάλη.

Η Εθνική Ελλάδος κέρδισε την Λευκορωσία 77-67 σε ένα κλίμα αποθέωσης απο τους φιλάθλους.  Έπειτα απο πολλά χρονια απουσίας απο την Θεσσαλονίκη και με υψηλούς προσκεκλισμένους να τραβάνε τα βλέμματα του κοινού στο Αλεξάνδρειο ανέβηκε στο 1-1 στον όμιλο δείχνοντας να ξεχνάει την ήττα της πρεμιέρας απο την Αγγλία στο Newcastle .

Τα βλέμματα έπεσαν στον Νίκο Γκάλη ο οποίος βρέθηκε μετά απο καιρό να παρακολουθήσει μετα απο πρόσκληση της ομοσπονδίας αγώνα για την αγαπημένη του Εθνική ομάδα που έχει καταφέρει πολλές επιτυχίες με αυτήν στο στήθος με κορυφαία του Eurobasket 1987 στο ΣΕΦ κάτω απο την αποθέωση του κόσμου. Εκτός απο τον Γκάλη πλήθος εκλεκτών προσκεκλισμένων βρέθηκε στο Αλεξάνδρειο για τον αγώνα της Εθνικής όπως ο μεγάλος μπασκετμπολίστας  Ντέιβιντ Ίνγκραμ, ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Δημήτρης Ζέρβας ,ο πρόεδρος της ΕΣΑΚΕ Βαγγέλης Γαλατσόπουλος , οι πρώην διεθνείς παιχτες Κάστας Τσαρτσαρλης ,Δήμος Ντικούδης και Νικος Ζήσης που πλέον έχουν ρόλο δοιηκιτηκό στην νέα διοίκηση της ΕΟΚ με τον Βαγγέλη Λιόλιο πλέον στο  τιμόνι ο οποίος επίσης παρακολούθησε τον αγώνα στην Θεσσαλονίκη.

Αγώνας:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό πιο πολύ για τις δύο ομάδες χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκόρ  .Οι Λευκορώσοι με πολύ πιεστική άμυνα ιδίως την περιφέρεια στα όρια του φάουλ δεν αφήσαν τους Έλληνες διεθνείς να βρούνε ρυθμό στην επίθεση μένοντας σε χαμηλό σκόρ.

Στην περίοδο οι διεθνείς μας βρήκαν τον ρυθμό που έψαχναν. Με ένα τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου και ένα καλάθι και φάουλ του Γόντικα η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 8 πόντους στο 17΄μετρόντας 4 λάθη παθητικό σε 20 λεπτά.

Οι Λευκορώσοι αποδείχθηκαν πολλοί σκληροί για να πεθάνουν. Στο 3ο δεκάλεπτο μείωσαν την διαφορά σε απόσταση αναπνοής κυρίως χάρη του ποιοτικότερου τους παίχτη ειδικά κάτω στους αιθέρες Παραχούσκι μένοντας πίσω 10 πόντους πριν τελειώσει η περίοδος (58-48).

Και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις στο 4ο δεκάλεπτο.  Μείωσαν στο καλάθι (62-60 στο 33′), με τον Παραχούσκι να πιέζει τους αντίπαλους ψηλούς, με τον Λούντζη να βάζει 3/3 βολές για το 69-62 στα 3:51 και τον Καλαϊτζάκη να έχει 2/2 για το 71-62 στο 37′ που έκρινε την αναμέτρηση πετυχαίνοντας την 1η την νίκη στα προκριματικά του Μουντομπάσκετ 2023 στην Ινδονήσια ,Φιλιππίνες και Ιαπωνία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λούκις, Στράουμπε, Ζαπόλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 38-30, 58-48, 77-67

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Γκίκας 7 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γόντικας 13 (4/8 δίποντα, 5/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5 (5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 14 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Λούντζης 12 (1/8 σουτ, 9/13 βολές), Αγραβάνης 14 (5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 3 (1), Κακλαμανάκης, Κατσίβελης 4, Καββαδάς, Μουράτος 5, Ρογκαβόπουλος

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Βεργκούν): Μπλίζνιουκ 17 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Ντοντού, Μικούλσκι 2, Παραχούσκι 15 (7/10 δίποντα, 1/5 βολές, 15 ριμπάουντ), Σαλάς 17 (5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αλάντκα 3 (1), Μπελιάνκου 2, Ερνάντεζ, Σίτνικ, Σταμπρούσκι 11 (3), Στουμπέντα

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 15/34 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 29/45 βολές, 42 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 16 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λευκορωσία: 14/39 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 9/17 βολές, 50 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 20 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 3η αγωνιστική η Ελλάδα θα υποδεχθεί την Τουρκία (25/2), ενώ η Λευκορωσία θα παίξει στο Μινσκ με την Μεγάλη Βρετανία την ίδια ημερομηνία.