Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Νικητής ο «Δικέφαλος», σε ματς διαφήμιση

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού, βάφτηκε ”ασπρόμαυρο”, με τελικό σκορ 3-1 σετ.

Το πρώτο σετ, ήταν πραγματική διαφήμιση του αθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν εμφανώς καλύτερα, προηγήθηκαν με 4-8 και 7-11,ως μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, μείωσε και κατάφερε να προηγηθεί κιόλας, με 20-16. Εκείνη την στιγμή, ο Ολυμπιακός κάνει ένα μεγάλο σερί 0-5, με τον Ζουπάνι, από τη θέση του σέρβις και από εκεί και πέρα, το παιχνίδι, πήγε πόντο πόντο. Μέχρι να φτάσουμε στο τελικό 33-31 υπέρ του ΠΑΟΚ, με τον Κουκλίνσκι, να πετυχαίνει τον σημαντικό τελευταίο πόντο.

Αποφασιμσενος να αντιδράσει ο Ολυμπιακός στο δεύτερο σετ, μπήκε και πάλι με το γκάζι πατημένο κι εν τέλει, αυτή ήταν και η κατάληξη του σετ, καθώς κατάφερε να πάρει μεγάλες διαφορές κατά την διάρκεια του, με το τελικό σκορ για το δεύτερο σετ, να είναι 18-25, με δύο συνεχόμενους άσους από τον Εσθονό διαγώνιο του Ολυμπιακού Τεπάν.

Εμφανώς βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ και σε χειρότερη κατάσταση, σε σύγκριση με το δεύτερο ο Ολυμπιακός. Ο ”Δικέφαλος του Βορρά”, πήρε μεγάλες διαφορές κατά την διάρκεια του και δεν επέτρεψε στους Πειραιώτες, να μπούνε στην διεκδίκηση του σετ, σε κανένα σημείο. 25-14 έληξε και το σύνολο του Γιάννη Καλμαζίδη, πήγε δύο τέταρτο σετ, με προβάδισμα.

Η καλή εικόνα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε, με τον Κουμεντάκη, να κάνει σοβαρή ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού από την γραμμή του σερβίς. Οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να το ισορροπήσουν, ωστόσο η διαφορά ήταν σταθερά περίπου στους 5 πόντους. 25-20 εν τέλει το σκορ και κάπως έτσι, ο ΠΑΟΚ πάτησε κορυφή, αλλά ο δεύτερος Παναθηναϊκός, έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Οι κορυφαίοι στο σκοράρισμα για τις δύο ομάδες, ήταν ο Ούντρις και ο Πέριτς, ενώ ο Τεπάν, στο ντεμπούτο του έδειξε, ότι μπορεί να δώσει λύσεις στο σύνολο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι. Επίσης, σε καλή μέρα ήταν και οι δύο λίμπερο Κοκκινάκης και Ζήσης, ενώ σε σταθερό ρυθμό, έμειναν οι Κουκλίνσκι, Κουμεντάκης για τον ΠΑΟΚ και ο Ζουπάνι για τον Ολυμπιακό.

Σετ:  3-1 (33-31, 18-25, 25-14, 25-20)

Αναλυτικά στατιστικά:

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Γουόλς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (13/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ. – 50% άριστες), Κουκλίνσκι 12 (10/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 33% άριστες), Ούντρις 26 (24/44 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 72% υπ. – 56% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Τέπαν 18 (13/37 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ζουπάνι 8 (6/11 επ., 2 άσσοι), Δαλακούρας 8 (8/17 επ., 44% υπ. – 22% άριστες), Πέριτς 21 (19/34 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. – 13% άριστες) / Ζήσης (λ, 78% υπ. – 43% άριστες), Τζιάβρας (λ), Προύσαλης, Ανδρεάδης 2 (2/4 επ.), Παπαδόπουλος, Εφραιμίδης.