Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός-Προμηθέας: Το «τριφύλλι» ο πρώτος φιναλίστ στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ

Ο Παναθηναϊκός είναι ο πρώτος μονομάχος στον τελικό κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ( ΕΡΤ3, 17.00) ανδρών αφού νίκησε τον Προμηθέα Πατρών στον ημιτελικό του  Φάιναλ φορ του Ηρακλείου και περιμένει τον αντίπαλο του απο το ζευγάρι ΑΕΚ-Ολυμπιακός .

Ο Παναθηναϊκός υπέταξε το εμπόδιο του Προμηθέα Πατρών με 68-85 στον πρώτο ημιτελικό του  Φάιναλ φορ του Ηρακλείου. Οι παίχτες του Δημήτρη Πρίφτη παρότι βρέθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο στο -14 κατάφεραν να β΄ ημίχρονο να ανατρέψουν την κατάσταση και στο τέλος να πάρουν μια εύκολη πρόκριση.

Εξαιρετικός Τζέρεμι Έβανς (15π., 11ριμπ.) και το ξέσπασμα του Νεμάνια Νέντοβιτς (17π.) στην δεύτερη περίοδο έμελλε να «γράψουν» την ιστορία του ματς και να στείλουν, ουσιαστικά, τον Παναθηναϊκό στον τελικό της Κυριακής (20/2).

Θυμίζουμε πως ο Προμηθέας Πάτρας παρατάχθηκε δίχως τον Τζεράι Γκραντ και τον Νίκο Γκίκα, ενώ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν είχε στο rotation τον Ιωάννη Παπαπέτρου.

Αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός στα τελευταία παιχνίδια του μπαίνει  «νωχελικά » και κυνηγάει το προβάδισμα όπως και σήμερα η ομάδα του Ηλία Ζούρου αιφνιδίασε το «τριφύλλι» και βρέθηκε στο τέλος του α΄ δεκαλέπτου πίσω με -14 κυρίως λόγω της ευστοχίας του απο το τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Νεμάνια Νέντοβιτς ξύπνησε και με 8 συνεχόμενους πόντους οι πράσινοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τον ίδιο να σημειώνει 14 σε εκείνη την περίοδο και τον Παναθηναϊκό 20 , το ημίχρονο έκλεισε στον πόνο υπέρ του Προμηθέα.

Στην ανάπαυλα άλλαξαν οι ισορροπίες. Ο Οκάρο Γουάιτ με τον Τζέρεμι Έβανς ανέλαβαν τα υπόλοιπα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος πήρε το προβάδισμα νωρίς στην περίοδο, για να φτάσει μέχρι το +8 (50-58) στο 30′ του ημιτελικού. Την ίδια στιγμή ο Προμηθέας φάνηκε να ξεμένει απο δυνάμεις με τον Κέντρικ Ρέι να είναι η πιο αξιόπιστη λύση επιθετικά τελειώνοντάς τον αγώνα με 19 πόντους .

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε τίποτα με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει ακόμα πιο πολύ την διαφορά και να την κρατάει πάνω απο τους 10 πόντους , το «τριφύλλι» εξασφάλισε το πρώτο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής στο ίδιο γήπεδο περιμένοντας τον αντίπαλο απο τον δεύτερο ημιτελικού ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό που παίζουν μετά

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Παπαπέτρου, Κάρδαρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-13, 39-38, 50-58, 68-85.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 19 (8/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 4 (6 ασίστ), Χαντ 6 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Σίμπσον 11 (1/5 τρίποντα), Άντριτς 9 (1), Μπαζίνας 2, Τανούλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 12 (2), Παπαγιάννης 12 (6/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Κασελάκης (4 ασίστ), Γουάιτ 12 (7 ριμπάουντ), Γιόβιτς (0/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 17 (2/5 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 κλεψίματα), Έβανς 15 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας 6 (2), Σαντ Ρος 8 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας Πάτρας: 23/41 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 7/9 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 21/37 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 16/21 βολές, 38 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 17 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη, 7 μπλοκ.