Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Handball Premier: Μεγάλο διπλό του Ολυμπιακού στη Μίκρα

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή επικράτησε του ΠΑΟΚ στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα με 22-26 στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής  της Β’ φάσης της Handball Premier και έμεινε μόνος στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Όσκαρ ατυχίας για το τμήμα χάντμπολ αντρών του ΠΑΟΚ το οποίο μετά τους μόνιμα απόντες Απόστολο Παλάσκα και Διονύση Καραγκιοζόπουλο που λείπουν λόγω τραυματισμών από την αρχή της σεζόν, αλλά και τον Λευτέρη Σεϊρεκίδη που έπαθε ρήξη χιαστών στο πρόσφατο ευρωπαϊκό παιχίδι, έχασε σήμερα και τον Λούκα Στογιάνοβιτς. Ο Σέρβος πλέι μέικερ του «Δικεφάλου» στραμπούληξε τον αστράγαλό του σε μια προσπάθειά του στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και αντικαταστάθηκε χωρίς να μπορεί να συνεχίσει. Να σημειωθεί ότι ο Στογιάνοβιτς είχε ήδη προλάβει να πετύχει 4 τέρματα μέχρι τη στιγμή του τραυματισμού του.

Με αυτές τις πολύ σημαντικές απουσίες βασικών του παικτών ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ προσπάθησε για το καλύτερο απέναντι σε μια έμπειρη ομάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν τα δεδομένα αλλά και τα πολλά λάθη των «ασπρόμαυρων» και χτυπώντας κυρίως στην κόντρα αλλά και σε σετ παιχνίδι πήραν γρήγορα τα ηνία πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +5 (11-16).

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στις αρχές του β’ μέρους και αφού πρώτα η διαφορά έφτασε τα 6 γκολ για τους φιλοξενούμενους (13-19 στο 36’) έκαναν ένα σερί 6-0 και πλησίασαν στο 18-19 στο 43’. Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα με τους παίκτες του Πάνου Γούσιου να χάνουν συνεχόμενες ευκαιρίες να πλησιάσουν και να ισοφαρίσουν με το σκορ στο 19-21 στο 49’. Η διαφορά άνοιξε και πάλι υπέρ των φιλοξενούμενων (19-24 στο 55’) με τους Θεσσαλονικείς να δείχνουν να μένουν από δυνάμεις αλλά κυρίως και από λύσεις. Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τελευταίο 5λεπτο με τους Πειραιώτες να παίρνουν μια πολύ σημαντική νίκη με τελικό σκορ 22-26 και να παίρνουν προβάδισμα έναντι του σημερινού ελλιπέστατου αντιπάλου του στη μάχη της κατάταξης στο βαθμολογικό πίνακα αφήνοντάς τον στην τρίτη θέση.

Επόμενη επίσης πολύ σημαντική αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ το ερχόμενο Σάββατο απέναντι στην πρωτοπόρο ΑΕΚ και πάλι στη Μίκρα, παιχνίδι εξ αναβολής που συμπληρώνει το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-6, 6-8, 7-9, 10-13, 11-16 (ημχ), 12-17, 14-19, 18-20, 19-22, 19-24, 22-26

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Γιορανίδης, Δεληζάνος, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου, Νικολαϊδης 2, Μέντουριτς, Μπάρμπας, Βαφείδης, Αποστόλου, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 4, Τριανταφυλλίδης 2, Στογιάνοβιτς 4, Τζωρτζίνης 6, Μισαηλίδης 3
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Κανδύλας 2, Μπάγιος 4, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 3, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 4, Μοντόρο 2, Σαβούλιτσα 3, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2, Μπάουερ.
Διαιτητές: Τσιάνας- Πατιός, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/4-0/1