Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Νικητής ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης αναδείχθηκε ΠΑΟΚ κερδίζοντας με 1-3 σετ τον γηπεδούχο Άρη στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας για την 25ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Ο αγώνας:

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση καθώς πήγαιναν ισόπαλες μέχρι τα μισά σχεδόν του πρώτου σετ, ωστόσο οι φιλοξενούμενες πήραν διαφορά τριών πόντων (16-19), την οποία διατήρησαν μέχρι και το τέλος (18-25). Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες για το μεγαλύτερο διάστημα, παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένες κάνοντας το σκορ (22-18) και κλείνοντας αυτό με διαφορά πέντε πόντων (25-20) ισοφαρίζοντας σε 1-1.  Όπως και τα προηγούμενα δυο, έτσι και το τρίτο σετ κυλούσε στον ίδιο ρυθμό, πόντο-πόντο μέχρι τα μέσα σχεδόν, με τον ΠΑΟΚ όμως να παίρνει διαφορά τεσσάρων πόντων και να κάνει το 1-2 σετ (22-25). Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι αθλήτριες του Άρη «ξέμειναν» από δυνάμεις με τον ΠΑΟΚ να παραμένει συγκεντρωμένος και να οδηγείται στην κατάκτηση του σετ (15-25) και κατ’ επέκταση στη νίκη.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-20, 22-25, 15-25).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 2 (0/7 επ., 2 μπλοκ), Μυλωνά 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Μερκάδο 22 (17/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σουάν 15 (15/32 επ., 65% υπ. – 65% άριστες), Έβανς 13 (12/34 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 30% άριστες), Δρακουλίδου 2 (2/4 επ.) / Κουρτίδου (λ, 47% υπ. – 27% άριστες), Τάνη 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Γαϊτανίδου, Λάππα.
Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 10 (7/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερτέκη 13 (12/33 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 25% άριστες), Φιντόν 6 (4/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ.-33% άριστες), Κογιάρ 27 (24/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι / Ξανθοπούλου (λ, 76% υπ.-59% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου 4 (4/8 επ., 67% υπ.-44% άριστες), Τερζόγλου.