Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Εξαιρετικός Παναθηναϊκός απέδρασε από το Βελιγράδι

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό με σπουδαία εμφάνιση και νίκη ψυχολογίας στο Βελιγράδι με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα, επικρατώντας εν τέλει με 77-75 σε ένα συγκλονιστικό ματς για την δεύτερη αγωνιστική της Euroleague, κάνοντας το 1-1 στην διοργάνωση.

Ο αγώνας

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε νωρίς με 11-6, όμως ο Παναθηναϊκός με τους Γκριγκόνις Πονίτκα και Άντριους κατά κύριο λόγο, με έξι σερί πόντους δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ τελιόνωντας το δεκάλεπτο με 24-18. Οι πράσινοι ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο με 6-0 σερί ισοφαρίζοντας γρήγορα σε 24-24 παιρνώντας μάλιστα και μπροστά στο σκορ μετά το τρίποντο του Μποχωρίδη. Με εξαιρετικό Παπαγιάννη που τελείωνε υποδειγματικά τις φάσεις μέσα στην ρακέτα και στην συνέχεια με τον ο Γκριγκόνις, ο Παναθηναϊκός τελιωσε το δεκάλεπτο στο +4 από τον αντίπαλο του με σκορ 38-42 και πήγε στα αποδυτήρια με καλή ψυχολογία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για τον Ερυθρό Αστέρα να πιάνει ένα μικρό σερί 5-0 και με τον Μπέντιλ στο 26′ να γυρνάει το ματς (51-50). Το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, με αυτό να ολοκληρώνεται 56-57 υπέρ του Παναθηναϊκού αφήνοντας το ματς ανοιχτό προαναγγέλλοντας ένα συναρπαστικό φινάλε ως το τέλος του. Με Ένα κλέψιμο και ένα κάρφωμα του Πονίτκα για το 58-61 ήταν το καλύτερο ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο για τον Παναθηναϊκό, ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε και το γύρισε και προηγήθηκε με 68-63 στο 34′. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση άμεσα ισοφαρίζοντας σε 73-73 και στην συνέχεια με τον Πονίτκα που έκλεψε ακόμα μία μπάλα και σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 73-75 στα 21.7″, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 75-77 μετά τις βολές του Λί σφραγίζοντας το τεράστιο διπλό των πράσινων για την δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 4 (1/4 τρίποντα), Λαζάρεβιτς, Άνταμς 5 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίτροβιτς 8 (6 ριμπάουντ), Λάζιτς 6 (2), Μάρτιν 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ντόμπριτς 7 (0/5 τρίποντα), Ραντούλιτσα 3, Ιβάνοβιτς 7 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Πετρούσεβ 5, Μπέντιλ 18 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Παναγιώτης Καλαϊτζάκης 2, Λι 6 (1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 9 (4/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Γουίλιαμς 8 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άντριους 8 (1), Γιώργος Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 10 (3/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 17 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 12 (4/5 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ).