Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Λειψία – Ρεάλ Μαδρίτης (3-2): Τρίποντο και κυνηγάει κορυφή!

Η Λειψία κοίταξε στα μάτια τη Ρεάλ, τη νίκησε με 3-2 στη “Ρεντ Μπουλ Αρένα” για την 5η αγωνιστική του 6ου ομίλου και πλέον κρατάει στα χέρια της την πρόκριση στα νοκ άουτ του Champions League.

Κακή αγωνιστικά η Βασίλισσα, η οποία δεν έχει εξασφαλίσει ακόμα την πρωτιά του έκτου ομίλου.

Η Ρεάλ χωρίς τους Βαλβέρδε και Μπενζεμά εμφάνισε προβλήματα στον επιθετικό τομέα κι όχι μόνο. Μιας και αμυντικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, στοιχείο που αποδείχτηκε από τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα. Οι «μερέγχες» ήταν νωθροί και έδωσαν δικαιώματα στους Γερμανούς. Οι οποίοι από πλευράς τους εμφάνισαν κυνικότητα σκοράροντας δυο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά για να πάρουν «μαξιλαράκι ασφαλείας».

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι είναι στο 44ο λεπτό να μειώσουν, με τον Ασένσιο να κάνει την κούρσα μέσα στην περιοχή, να σεντράρει και ο Βινίσιους με κεφαλιά να μειώνει σε 2-1.