Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Αν όχι αυτός, ποιος;

Αργεντινή – Μεξικό 2-0

Η αναμέτρηση του Μεξικού με την Αργεντινή είχε πριν από την έναρξη του χαρακτήρα ενός αγώνα ζωής και θανάτου για την “αλμπισελέστε”.

Οι απόγονοι του Ντιέγκο Μαραντόνα που τελικά τους έσπρωξε όπως αναμενόταν,μπήκαν σε έναν αγώνα που από το πρώτο λεπτό έμοιαζε με νοκ άουτ Copa America κάνοντας μας να απορούμε σε αρκετές περιπτώσεις για την επιείκεια του Ντανιέλε Ορσάτο που παραδόξως δεν έδειξε καμία κόκκινη κάρτα στους παίκτες κυρίως της χώρας του σομπρέρο που αποσκοπούσαν σε όλον τον αγώνα να στείλουν στο νοσοκομείο τους αντιπάλους τους.

Ο Ίρβινγκ Λοθάνο σε ένα “τυπικό” λατινοαμερικάνικο μαρκάρισμα στον Λισάντρο Μαρτίνεζ.

Το απίστευτο ξύλο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου δεν άφησε και πολλά περιθώρια στις δύο ομάδες για κάτι καλό επιθετικά.Ειδικότερα οι Αργεντινοί,που όπως εκ του αποτελέσματος αποδείχθηκε έκαναν ένα πολύ μεγάλο λάθος τοποθετώντας τον Μέσι πολύ κοντά στον Λαουτάρο Μαρτίνεζ για να πολλαπλασιάσουν τον κίνδυνο για τον Οτσόα και το Μεξικό,χάνοντας και για αυτόν το λόγο 45 πολύ κρίσιμα για αυτούς λεπτά.

Οι Σκαλόνι βλέποντας το αυτό αποφάσισε να φέρει τον Μέσι στο 8 και να βάλει τον ΜακΆλιστερ στο 10.Αυτή η κίνηση απομάκρυνε τον Αργεντινό από την περιοχή και έκανε Μεξικό να εφησυχάσει.Έτσι,η “αλμπισελέστε” άρχισε να κλιμακώνει την πίεση της και να επιτίθεται όλο και πιο ορθολογικά.Αυτό που έκανε ήταν κυρίως να υπρφορτώνει το επιθετικό της τρίτο βάζοντας τον ένα από τα δύο της μπακ πολύ ψηλά στο γήπεδο την ώρα της επίθεσης.Η συγκεκριμένη τακτική απέδωσε σχετικά γρήγορα και έτσι η  ομάδα του Μέσι κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε με τον ίδιο να κάνει το τέλειο σουτ μετά από πάσα του Άνχελ Ντι Μαρία και να ανοίγει το σκορ στο 64ο λεπτό.Πλέον η μισή δουλειά είχε γίνει για τους Αργεντινούς που τώρα τους έμενε το εύκολο για αυτούς κομμάτι.Η είσοδος του Ρομέρο στο 69′ σε συνδυασμό με την παραμονή του ατσάλινου Λισάντρο Μαρτίνεζ στον αγώνα έκαναν την άμυνα της Αργεντινής απροσπέλαστη παρά τον επιθετικογενή σχεδιασμό που εκείνη υιοθέτησε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.Το 3-5-1-1 των Αργεντινών αν και έδωσε την ευκαιρία στο Μεξικό να ανοίξει το ρυθμό δεν του επέτρεψε ποτέ να πληγώσει την αντίπαλο του πολύ απλά (και) γιατί αυτό δεν είχε σε καμία περίπτωση την επιθετική ποιότητα που θα του επέτρεπε να τα καταφέρει.Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έρθει στο 87ο λεπτό το 2-0 για την Αργεντινή με μια γκολάρα του του Έντσο Πέρεζ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λίο Μέσι με κοντινή πάσα.Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος και η Αργεντινή έδειξε σε όλους ότι δεν είναι διατεθειμένη να “πεθάνει” τόσο εύκολα.

Ο πανηγυρισμός του Έντσο Πέρεζ με τον Λίο Μέσι μετά τη γκολάρα του πρώτου που “κλείδωσε” την επικράτηση της Αργεντινής επί του Μεξικού.

Κλείνοντας το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι πως είμαστε ΥΠΕΡΤΥΧΕΡΟΙ όσοι ζούμε το ποδόσφαιρο σε αυτή του την εποχή,διότι μέσα σε οκτώ ώρες είδαμε τρεις ποδοσφαιριστές να παραδίδουν μαθήματα ηγεσίας με οδηγό την αδιαμφισβήτητη κλάση τους.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα σημερινά αποτελέσματα,τη βαθμολογία και το πρόγραμμα του Γ’ ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου για την τελευταία αγωνιστική.

VAMOS ARGENTINA

Υ.Γ.:Θα ήταν κρίμα να χανόταν σήμερα η τελευταία ευκαιρία του Μέσι να διεκδικήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο.