Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Ντιζόν-ΠΑΟΚ (69-74): Πρόκριση στην Γαλλία με «ασπρόμαυρη» μαγκιά!

Ο Δικέφαλος βρέθηκε στο -16 (54-38 στο 26′), όμως αντιμετώπισε με ψυχραιμία το ματς για την έκτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, έδειξε τεράστια «ασπρόμαυρη» μαγκιά, νίκησε με 74-69 και προκρίθηκε στο Play-In της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς μπήκαν… φουριόζοι στο παρκέ του «Ζαν-Μισέλ Ζοφρουά». To 7-0 του τρίλεπτου, πάντως, οι Θεσσαλονικείς το έκαναν 12-8 στα μισά της πρώτης περιόδου. Μάλιστα, πραγματοποιώντας ένα σερί 10-0, με τον Γιανίκ Φράνκε να ηγείται των επιθετικών προσπαθειών, η ομάδα του Λυκογιάννη βρέθηκε και στο +6 (12-18).

Το σκηνικό επαναλήφθηκε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αφού μέσα σε δυο λεπτά η Ντιζόν βρέθηκε μπροστά με 23-21 κι εν συνεχεία στο +8 (29-21) με μπροστάρηδες τους Τσέις Σάιμον και Γκάβιν Γουέρ. Με πιεστική άμυνα κι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των «ασπρόμαυρων» (9 στο ημίχρονο), αλλά και τον τραυματισμό του Ρένφρο που αποχώρησε με πρόβλημα στην ποδοκνημική, οι γηπεδούχοι έκαναν τη διαφορά διψήφια στο 18’ (36-26), για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με 40-28.

Ο Γουέρ συνέχισε να «πληγώνει» τον ΠΑΟΚ, αλλά η είσοδος του αρχηγού Βαγγέλη Μαργαρίτη βοήθησε στο να πλησιάσουν οι φιλοξενούμενοι (44-38 στο 25’). Στο σημείο εκείνο… ξύπνησε ο Μαρκίς ΜακΝτάφι που ανέβασε το σκορ στο 54-38. Κάπου εκεί οι Τζέιλεν Χαντς και Τζέιλεν Ράιλι πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν την ολική επαναφορά και μπήκαν μπροστά στο σκορ (56-60 στο 36’), για να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι τέλους, φτάνοντας στο 74-69 και την τρίτη θέση.

ΝΤΙΖΟΝ: Μπρέμπλι 5 (1), Χρόβατ 7 (1), ΜακΝτάφι 8 (2), Ρουσέλ 12, Σάιμον 9 (1), Ντουκοτέ 2, Γκοτιέ, Χόλστον 3 (1/7 σουτ), Βινσέν, Γουέρ 23 (11/14 δίποντα, 7 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ: Φράνκε 16 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Χαντς 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πόλι 9 (2), Ράιλι 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλαφτσάκης 2, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 8 (1), Ρένφρο 2, Σαλούστρος, Σάιμπερτ, Τσιακμάς 3 (1).