Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Με σκόρερ τους Τόπι & Γουνατίδη γύρισε το παιχνίδι! (pics)

Μετρ στις ανατροπές!
Στον Άγιο Αθανάσιο έχανε και το γύρισε, ομοίως και στο Δοξάτο και σήμερα…τρίτωσε το καλό για την Προσοτσάνη

Το Νευροκόπι μπήκε μπροστά στο σκορ με το «καλησπέρα» στο «Γεώργιος Μακρής» (0:1 στο 6’ Μιχαηλίδης), ωστόσο η Προσοτσάνη είχε άμεση την απάντησή της με το 7ο φετινό γκολ του αρχισκόρερ της Μάριου Τόπι (1:1 στο 11’) από την 3η ασσίστ του Κώστα Τσακμακίδη.
Οι γηπεδούχοι σ’ ένα υποτονικό α’ ημίχρονο ναι μεν είχαν την μπάλα στα πόδια τους αλλά οι φιλοξενούμενοι εύκολα ή δύσκολα είχαν τον τρόπο να κρατούν μακριά από τα καρέ του Αλεξίου τους επιθετικούς του Φώτη Χατζηκυριάκου κι έτσι το 1ο μισό ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το ισόπαλο 1:1 και χωρίς τη μεγάλη φάση πέραν του φουριόζικου ξεκινήματος.

Ο 48άχρονος τεχνικός των πρωτοπόρων με πληθώρα λύσεων από τον πάγκο κυρίως στον επιθετικό τομέα, περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να πραγματοποιήσει τις κινήσεις του, καθώς τόσο το αριθμητικό πλεονέκτημα απόρροια της απ’ ευθείας αποβολής του Τολμαΐδη για μαρκάρισμα πάνω στον Κ. Τσακμακίδη στο 60’, όσο και η σταδιακή έλλειψη δυνάμεων των φιλοξενούμενων του Τάκη Στάμογλου έφερε φρέσκα πνευμόνια και κυρίως ιδέες από τον πάγκο λίγο μετά τα μισά του β’ ημιχρόνου.
Ο πλέον φορμαρισμένος επιθετικός της Προσοτσάνης το τελευταίο δίμηνο Θεόφιλος Γουνατίδης χρειάστηκε μόλις 360’’ για να λύσει το γόρδιο δεσμό (2:1 στο 78’ από την 3η ασσίστ του συντοπίτη του Κοσμά Πετρίδη) που όσο περνούσε η ώρα έσφιγγε για 2ο σερί εντός έδρας ματς για τους περσινούς υπέρ-πρωταθλητές στη Δράμα και παρά τις πολλές πλαγιοκοπήσεις του εκ των κορυφαίων Δημήτρη Καλαϊτζή από αριστερά, από τα πόδια του οποίου ξεκίνησε όποια καλή φάση δημιούργησαν οι γηπεδούχοι στο 90λεπτο.

Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι και το 4ο του έξτρα χρόνου που κράτησε ο ρέφερι της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι προστάτεψαν την μπάλα, άπλωσαν το παιχνίδι τους κι έτσι δεν άφησαν τους παίκτες του Ακρίτα να πλησιάσουν την περιοχή του Αβραάμ, στην ύστατη προσπάθεια για να «κλέψουν» ένα βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν από την αρχή της σεζόν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Λεπτό προς λεπτό:

0:1 στο 6’. Υπέροχη κάθετη μπαλιά του Σωτηρόπουλου με το Μιχαηλίδη να κινείται στην πλάτη του Αστερίου και να προλαβαίνει την έξοδο του Αβραάμ, με πλασέ σε κενή από τερματοφύλακα εστία και παρά την προσπάθεια του Μελενικιώτη ανοίγει το σκορ στο «Γεώργιος Μακρής».

7’. Άμεσα προσπαθεί να ισοφαρίσει η Προσοτσάνη με τον Τόπι από την πάσα στον κενό χώρο του Κωνσταντινίδη να βγαίνει μόνος απέναντι στον Αλεξίου, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Ακρίτα σωτήρια κρατάει το «0».

1:1 στο 11’. Η προειδοποιητική βολή ήταν άστοχη, όμως ο ίδιος παίκτης σπάνια μένει μακριά από το γκολ σε 2η σερί φάση. Ο Κ. Τσακμακίδης «τσίμπησε» με το κεφάλι την μπάλα κι από θέση μέσα αριστερά ο Τόπι χωρίς χρονοτριβή με ωραίο διαγώνιο πλασέ έστειλε την μπάλα ν’ αναπαυθεί στο πλαϊνό δίχτυ.

33’. Γύρισμα του Καλαϊτζή με την άμυνα να διώχνει λίγο έξω από την περιοχή και το Ρούσσο να πιάνει το ευθύβολο σουτ μόλις άουτ.

41’. Ωραίο «ένα-δύο» Κωνσταντινίδη και Τόπι καταλήγει σε σουτ του σκόρερ μισό μέτρο πάνω από το δεξί παραθυράκι του Αλεξίου.

52’. Ο Γαλόπουλος φέρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή εκεί όπου ο Αβραάμ απομακρύνει με το ένα χέρι πάνω στο Σωτηρόπουλο, σουτ με τη μία του νεαρού μέσου εκτός εστίας.

54’. Ανέβασμα από αριστερά του Καλαϊτζή και χαμηλή σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής, βάζει την προβολή ο Τσενεκλίδης και τραντάζει άθελά του το οριζόντιο δοκάρι.

57’. Φάουλ σε μέση απόσταση με τον Καλαϊτζή να βάζει δύσκολα στην άμυνα του Ακρίτα, προ του Κ. Τσακμακίδη ο Τολμαΐδης βάζει την κόντρα με την μπάλα αργά-αργά να φεύγει εκατοστά δίπλα στο δεξί δοκάρι κόρνερ.

59’. Ξαφνικό σουτ του Ρούσσου από 30 μέτρα ο Αλεξίου βλέπει την μπάλα να φεύγει ένα μέτρο έξω από τα δοκάρια του.

60’. Κόκκινη κάρτα στον Τολμαΐδη.

65’. Νέα σέντρα του δραστήριου Καλαϊτζή η μπάλα αλλάζει ελαφρώς πορεία στον Τσενεκλίδη, πάνω στην κίνηση ο Κ. Τσακμακίδης πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να σταματάει στο εσωτερικό μέρος του δοκαριού κι ο Σωτηρόπουλος πριν προλάβει ο Τόπι να τη βρει παραχωρεί το κόρνερ.

77’. Και πάλι ο Καλαϊτζής πλαγιοκοπεί την άμυνα του Ακρίτα στο 1ο δοκάρι κίνηση και προβολή του Γουνατίδη με το σώμα σώζει ο Αλεξίου.

2:1 στο 78’. Αυτή τη φορά ο Πετρίδη από μέση απόσταση σημαδεύει στο δεξί άκρο της επίθεσης το συμπαίκτη και συγχωριανό του (σ.σ. από Σιταγρούς) Γουνατίδη κι ο 33χρονος επιθετικός μπαίνοντας στην περιοχή με καλοζυγισμένο δεξί σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Καλαϊτζίδης (46’ Αντωνιάδης), Καλαϊτζής (87’ Καρακάσης), Μελενικιώτης, Αστερίου, Πετρίδης, Λυκίδης (72’ Γουνατίδης), Ρούσσος, Κ. Τσακμακίδης (72’ Άρ. Τσακμακίδης), Τόπι, Κωνσταντινίδης (72’ Ευκαρπίδης)

ΚΑΤΩ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ (Τάκης Στάμογλου): Αλεξίου, Αμπατζίδης (63’ Χατζηλαζαρίδης), Σωτηρόπουλος, Τολμαΐδης, Τσενεκλίδης, Μιχαηλίδης, Μπάτζιος (83’ Λ. Χαλκίδης), Κεσόπουλος (46’ Αθ. Σέγκος), Τριανταφυλλίδης (87’ Μεσελίδης), Ζυρινίδης, Γαλόπουλος

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 12ης αγωνιστικής:

• Προσοτσάνη-Κάτω Νευροκόπι 2:1 (11’ Τόπι-78’ Γουνατίδης / 6’ Μιχαηλίδης)
  • Νέα Αμισός-Καλή Βρύση 5:1 (15’&22’ Τσιμισκίδης-72’ Θεοδωρίδης-85’&90’ Μασκαλίδης / 69’ Κουμπάκης)
  • Χωριστή-Καλαμπάκι 2:0 (67’ Παπαδόπουλος-76’ Αθανασίου)
  • Καλαμώνας-Πετρούσα 3:0 (2’ Νικολαΐδης-29’ Ιωαννίδης-90’ Περπερίδης)
  • Καλλίφυτος-Βώλακας 1:3 (74’ Παρουτσής / 38’&58’ Στάικος-65’ Α. Βασιλειάδης)
  • Ξηροπόταμος-Αλιστράτη 0:0
  • Αμπελόκηποι-Δοξάτο 4:0 (28’&55’ Καραγκιοζίδης-38’ Δαφνάκης-62’ Αθ. Κυσσίδης)

ΡΕΠΟ: Άγιος Αθανάσιος