Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: «Κώστας κερνούσε, Τσακμακίδης έπινε»! (pics & video)

Ψεκάστε, σκουπίστε, νικήστε!
Αυτή τη φορά η Προσοτσάνη δεν είχε καμία όρεξη να «πετάξει» βαθμούς στην έδρα της Καλή Βρύσης, όπως έκανε στο ίδιο γήπεδο πέρυσι (σ.σ. 2:2) που της στέρησε την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, αλλά και στην έδρα της Αλιστράτης προ 1 ½ μήνα (σ.σ. 1:1) στη μοναδική φετινή της «γκέλα» στον τρέχων μαραθώνιο.

Το τελικό 0:3 καταμαρτυρά όχι μόνο την a priori διαφορά στο βαθμολογικό πίνακα μεταξύ πρωτοπόρου και ουραγού, αλλά κυρίως την ποιοτική, η οποία αποτυπώθηκε ήδη από τις πρώτες πάσες που αντάλλαξαν οι δύο ομάδες στο τερέν του γηπέδου της Καλή Βρύσης.

Ένα γήπεδο με ιδιαιτερότητες λόγω των μικρότερων διαστάσεων σε σχέση με άλλα στη Δράμα και χωρίς τη δυνατότητα να δημιουργήσεις πλάτος, η Προσοτσάνη του Φώτη Χατζηκυριάκου προσπάθησε και το πέτυχε ειδικά στο α’ μέρος να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων πότε από δεξιά και πότε από αριστερά, ωστόσο τα γκολ του καθαρού προβαδίσματος προήλθαν από τον κεντρικό άξονα, με κοινό παρονομαστή και των δύο τον MVP Κώστα Τσακμακίδη. Ο 28άχρονος φορ έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Τόπι που νίκησε στο 23’ τον Τσακίρη για το 8ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα και είχε συμμετοχή στο 0:2 9’ αργότερα, με το…γηγενή Αντώνη Ματζιάρη να μην πανηγυρίζει καν το γκολ που σημείωσε.

Στο β’ μέρος οι παίκτες του Γιώργου Ζιώγα θέλησαν να πιέσουν πιο ψηλά, μην έχοντας κάτι να χάσουν από το συγκεκριμένο ματς και η αλήθεια είναι πως μέχρι ένα σημείο ήταν πλησίον της περιοχής του Αβραάμ κυρίως λόγω των πολλών φάουλ που κέρδισαν κι έτσι έφερναν την μπάλα συνέχεια μέσα στο «κουτί». Η αμυντική διάταξη των πρωτοπόρων ωστόσο αντέδρασε ως επί το πλείστον σωστά, εκτός 1-2 περιπτώσεων που ο Αβραάμ χωρίς δυσκολία κράτησε το «μηδέν» στα μετόπισθεν για 1η φορά μετά από το έτερο γειτονικό ντέρμπι του Δήμου Προσοτσάνης, αυτό κόντρα στην Πετρούσα στις 26 του περασμένου Νοεμβρίου.
Ο κορυφαίος των νικητών ήταν αυτός που έβαλε τελευταίος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ λίγο πριν το τελευταίο 10λεπτο (0:3 στο 75’) και τα τελευταία λεπτά απέκτησαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, υπό το βλέμμα περίπου 200 φιλάθλων κάτω από ιδανικές καιρικές συνθήκες.

Λεπτό προς λεπτό:

10’. Γύρισμα μέσα από την περιοχή του Τόπι, η μπάλα φτάνει στο Ματζιάρη που από κοντά βλέπει τον Τσακίρη με το ένα χέρι να του αρνείται το γκολ.

12’. Επέλαση από δεξιά του Λυκίδη ο οποίος από πλάγια θέση προτίμησε να επιχειρήσει το δύσκολο, με το σουτ να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

14’. Λυκίδης και Κ. Τσακαμακίδης «κρύβουν» την μπάλα, όμως το πλασέ το Τόπι από το ύψος της περιοχής ήταν εύκολη λεία για τον έμπειρο Τσακίρη.

0:1 στο 23’. Όλα ξεκίνησαν από την πίεση ψηλά και το κλέψιμο του Τσακίρη πάνω στον Κεφαλά, πάσα «πάρε-βάλε» του Κ. Τσακμακίδη κι ο Τόπι προλαβαίνοντας την έξοδο του τερματοφύλακα, πλασάρει ιδανικά από πάνω του ανοίγοντας το σκορ.

0:2 στο 32’. Αλλαγή ρόλων καθώς ο Τόπι τροφοδοτεί στο ημικύκλιο τον Κ. Τσακμακίδη που βάζει δύσκολα στον Τσακίρη με το συρτό σουτ να σταματάει στη γωνία του ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, στο κοντινό ριμπάουντ ο Ματζιάρης ανενόχλητος σκοράρει για να διαμορφώσει το σκορ ημιχρόνου.

36’. Από αριστερά ο Καλαϊτζής περνάει όποιον βρίσκει στο διάβα του κι επιχειρεί τη χαμηλή σέντρα με τη μία το πλασέ του Λυκίδη δίπλα στα δοκάρι.

43’. Ξαφνικό σουτ του Λυκίδη από το ύψος της περιοχής η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Τσακίρη.

54’. Βαθιά μπαλιά του Β. Αβράμη κι εν κινήσει πλασέ του Βασιλειάδη εύκολα μπλοκάρει ο Αβραάμ.

56’. Αλλαγή παιχνιδιού του Ρούσσου με αποδέκτη στη γωνία της περιοχής τον Τόπι, ο σκόρερ του 0:1 πλασάρει υπό την πίεση του Γ. Κόττα πάνω από τα δοκάρια.

64’. Ο Λάμπρου με φάουλ από τη μεσαία γραμμή σημαδεύει το κεφάλι του Β. Αβράμη που από δύσκολη θέση βλέπει την μπάλα να καταλήγει εκτός.

69’. Νέο φάουλ με το Βουγόγια αυτή τη φορά να βρίσκει και πάλι το Β. Αβράμη, κεφαλιά-πάσα για τον Κουμπάκη που μπροστά από το σημείο του πέναλτι πλασάρει αδύναμα στα χέρια του Αβραάμ.

70’. Κάθετη του Κ. Τσακμακίδη βγάζει σε θέση βολής το Ματζιάρη που νικιέται δις από τον Τσακίρη, η μπάλα στρώνεται σε κενή από τερματοφύλακα εστία Κ. Τσακμακίδη που πλασάρει δυνατά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

0:3 στο 75’. Ο Π. Αβράμης ανενόχλητος στη γωνία της περιοχής πατάει την μπάλα και χάνει το έλεγχό της κι ο Κ. Τσακμακίδης μπαίνοντας από δεξιά με ωραίο πλασέ στην αφύλακτη πλευρά του Τσακίρη διαμορφώνει το τελικό σκορ.

79’. Φάουλ του Λάμπρου πιο ψηλά ο Αθ. Δάφτσιος πιάνει την κεφαλιά λίγο έξω από το δεξιά συμβολή των δοκών άουτ.

81’. Ο νεοεισελθών Τσαγκαλίδης με υπερένταση περνάει την κάθετη για τον Τόπι που πλασάρει μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι, στην τελευταία καλή στιγμή στο ματς.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΚΑΛΗ ΒΡΥΣΗ (Γιώργος Ζιώγας): Τσακίρης, Γ. Κόττας, Π. Αβράμης, Χρ. Δάφτσιος (46’ – Αθ. Δάφτσιος), Κεφαλάς (65’ Μπούτιος), Ν. Δάφτσιος, Β. Αβράμης (82’ Σκριτζόβαλης), Βοσκοπούλλι (22’ Βασιλειάδης), Κουμπάκης (82’ Ν. Κόττας), Λάμπρου, Βουγόγιας

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Καλαϊτζίδης (46’ Πετρίδης), Καλαϊτζής (80’ Κέντογλου), Μελενικιώτης, Αστερίου, Καρακάσης (71’ Άρ. Τσακμακίδης), Ματζιάρης (80’ Ευκαρπίδης), Ρούσσος, Λυκίδης (80’ Τσαγκαλίδης), Κ. Τσακμακίδης, Τόπι