Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ισοπαλία εκτός προγράμματος για την Προσοτσάνη και τώρα… τρέχει να προλάβει! (pics)

«Χ»αρακίρι!
Μέσα σε 10 μέρες η Προσοτσάνη φαίνεται να γκρεμίζει ότι όλο το προηγούμενο διάστημα έχτιζε, όντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα από την 1η κιόλας αγωνιστική τον περασμένο Σεπτέμβριο. Κι αν οι ισοπαλίες τις Τετάρτες πριν και μετά το Πάσχα με Χωριστή και Νέα Αμισό ήταν απέναντι σε ομάδες που βρίσκονται στην κορυφαία τετράδα της Α’ ΕΠΣ, αυτή σήμερα κόντρα στον Ακρίτα μέσα στο Νευροκόπι αν μη τι άλλο θεωρείται εκτός προγράμματος.

Η Προσοτσάνη ανέβηκε σχεδόν πλήρης μετά από καιρό επάνω στο λεκανοπέδιο με μοναδικό απόντα τον Κώστα Κωνσταντινίδη και αποκλειστικό στόχο το τρίποντο, επέστρεψε όμως με μία ακόμα απουσία (Μελενικιώτης με θλάση) κι ένα μόλις βαθμό στις αποσκευές της. Οι γηπεδούχοι με φανερό σκοπό να μη δεχτούν γκολ και με πολλές αδυναμίες στο επιθετικό τρίτο είχαν καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς και με το βαθμό που εν τέλει εύκολα κατέκτησαν, απέκτησαν διαφορά μιας νίκης πριν το δικό τους τελικό στη μάχη της παραμονής κόντρα στο Δοξάτο το προσεχές Σάββατο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν ποτέ στο πετσί της κρισιμότητας του αγώνα, δεν έπαιξαν κυριαρχικά απέναντι σ’ έναν υποδεέστερο αντίπαλο, δεν βρήκαν λύσεις σε κανένα σημείο του αγώνα κι εκτός του τελευταίου τέταρτου συν τις καθυστερήσεις δεν μπήκαν στην περιοχή του σταθερότατου Αλεξίου, ο όποιος ουσιαστικά στη μία και μοναδική φορά που χρειάστηκε έκανε την απόκρουση του ματς στο τετ α τετ με τον Τόπι στο 89’!
Χαρακίρι, αλλά για να δώσουμε συνέχεια στον κεντρικό τίτλο, όλα ακόμα εξαρτώνται από την ίδια στην υπόθεση τίτλος, μιας και με το απόλυτο στα εναπομείναντα τρία ματς η Προσοτσάνη κατακτά το 2ο σερί πρωτάθλημά της. Είναι τόσο απλό, μα συνάμα – στην αγωνιστική κατάσταση που έδειξε κυρίως στο Νευροκόπι η περσινή πρωταθλήτρια – και τόσο δύσκολο!

Α’ Βοηθός: Παστιάδης Μάνος
Β’ Βοηθός: Ρηγούλης Στέφανος της ΕΠΣ Δράμας.

Λεπτό προς λεπτό:

14’. Πρώτο σουτ στο ματς με το Ρούσσο να δοκιμάζει το πόδι από τα 25 μέτρα και την μπάλα να περνάει δίπλα στα δοκάρια.

35’. Σέντρα σουτ του κάπτεν της Προσοτσάνης στη σωστή θέση ο Αλεξίου μπλοκάρει κάτω από το δεξί «Γ».

38’. Παρ’ ολίγο ολέθριο λάθος του Παπαμιχαήλ που γυρίζει προς τα πίσω την μπάλα, αλλά παρεμβάλλεται ο Μπάτζιος και προ του Αβραάμ πλασάρει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

42’. Φάουλ από δεξιά με τον Καλαϊτζή να φέρνει την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής και τον Τόπι που δεν περίμενε η μπάλα να περάσει να τη βρίσκει χωρίς καλή ισορροπία σώματος και να καταλήγει έξω.

67’. Σουτ του Τόπι σχεδόν από το ημικύκλιο ο Αλεξίου χάνει την μπάλα όμως για καλή του τύχη αυτή φεύγει δίπλα στο δεξί δοκάρι κόρνερ.

71’. Σέντρα του Καλαϊτζή με το κεφάλι ο Τσενεκλίδης διώχνει πάνω στο Γουνατίδη που με πλάτη στην εστία επιχειρεί το γυριστό σουτ εκτός εστίας.

76’. Σε φάση διαρκείας ο Καλαϊτζής κερδίζει το μακρινό ριμπάουντ κι από τη γραμμή του άουτ έξυπνα σουτάρει χαμηλά στο 1ο δοκάρι κι ο Αλεξίου δύσκολα παραχωρεί το κόρνερ.

82’. Βαθιά μπαλιά του Ρούσσου κι εν κινήσει κεφαλιά του Γουνατίδη με ψηλοκρεμαστή πορεία η μπάλα στο πάνω μέρος των διχτυών.

89’. Η μεγάλη ευκαιρία για το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε, όταν ο Καλαϊτζής από το χώρο του κέντρου σημαδεύει στην κίνηση τον Τόπι που παρά την παρέμβαση από τον Τσενεκλίδη φτάνει απέναντι στον Αλεξίου, πλασέ με το αριστερό είναι προς το κέντρο της εστίας, εκεί όπου ο τερματοφύλακας του Ακρίτα με τα δύο χέρια παραχωρεί το κόρνερ.

90’. Στο κόρνερ από δεξιά ο Καλαϊτζής με όλο τον κόσμο στα καρέ του Νευροκοπίου και τον Παπαμιχαήλ να κάνει την προβολή, τα σώματα όμως των αμυνόμενων προ της νοητής γραμμής τέρματος αποσοβούν το 0:1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΑΤΩ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ (Δημήτρης Βασιλειάδης): Αλεξίου, Αμπατζίδης, Μιχαηλίδης (88’ Ι. Ζυρινίδης), Αν. Ζυρινίδης, Τσενεκλίδης, Χατζηλαζαρίδης, Αθ. Σέγκος (68’ Κ. Σέγκος), Σωτηρόπουλος, Κεσόπουλος, Μπάτζιος (85’ Κιοσέογλου), Τολμαΐδης

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Μελενικιώτης (λ.τρ. 21’ Παυλίδης), Καλαϊτζής, Παπαμιχαήλ, Αστερίου, Πετρίδης, Ματζιάρης (58’ Γουνατίδης), Ρούσσος, Ευκαρπίδης (68’ Λυκίδης), Κ. Τσακμακίδης (68’ Λίπο), Τόπι

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 27ης αγωνιστικής:

• Κάτω Νευροκόπι-Προσοτσάνη 0:0
  • Καλή Βρύση-Νέα Αμισός 0:2 (10’ Αχ. Μπιαζάκης-30’ Κερεμίδης)
  • Καλαμπάκι-Χωριστή 1:2 (16’ Τζιβανάκης / 9’ πέν. Δούμπλατζης-75’ Παπαδόπουλος)
  • Πετρούσα-Καλαμώνας 2:1 (71’ Παναγιώτου-93’ Κύρτσης / 5’ Ιωαννίδης)
  • Βώλακας-Καλλίφυτος 5:1 (1’ Μαλίκης-5’ Δράμπαλης-32’ Μουζενίτοβ-47’ Μποσκοψίου-85’ Τσαμπάζης / 30’ πέν. Ασλανίδης)
  • Αλιστράτη- Ξηροπόταμος 4:4 (5’&72’ Πολυζώνης-89’ Μυλωνάς-94’ Βασιλειάδης / 45’&70’ Κιοσσές-52’ Πάνος-93’ Εξουζίδης)
  • Δοξάτο-Αμπελόκηποι 1:2 (58’ πέν. Αποστολίδης / 25’&45’ Αθ. Κυσσίδης

ΡΕΠΟ: Άγιος Αθανάσιος