Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ξέσπασε η Προσοτσάνη που “πάτησε” πάλι κορυφή! (pics)

Αυτή είναι η «Μεγάλη Εβδομάδα»
Μπορεί το Άγιο Πάσχα να έχει περάσει εδώ και μισό μήνα, όμως στο στρατόπεδο της Προσοτσάνης η Μεγάλη Εβδομάδα μόλις ξεκίνησε άμα το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι της αναμέτρησης κ. Χασιώτη και το επιβλητικό όσο κι αναμενόμενο 9:0 επί της ουραγού Καλής Βρύσης στο «Γεώργιος Μακρής».

Παρουσία 200ων περίπου φιλάθλων οι παίκτες του Φώτη Χατζηκυριάκου με το πόδι στο γκάζι από την αρχή ήδη είχαν πάει το δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 4:0 στην ανάπαυλα, δίνοντάς του την ευκαιρία για ένα αξιοσημείωτο γεγονός, που όμοιό του δεν έχουμε δει από τότε που θεσπίστηκαν οι 5 αλλαγές: ναι, να τις κάνει όλες στο ίδιο χρονικό σημείο και μάλιστα με την έναρξη του β’ ημιχρόνου!

Ίδια η όρεξη και των παικτών που ήρθαν από τον πάγκο με το τελικό 9:0 ν’ αντικατοπτρίζει πλήρως τη διαφορά ποιότητας, κινήτρου και βάθους στο ρόστερ των δύο χθεσινών μονομάχων στο γειτονικό ντέρμπι του Δήμου Προσοτσάνης.
Η Προσοτσάνη με τη νίκη της αυτή πλέον «πάτησε» εκ νέου κορυφή, υπερέχει σε οποιαδήποτε ισοβαθμία αν χρειαστεί είτε η διαφορά τερμάτων (σ.σ. 1ο κριτήριο), είτε η καλύτερη επίθεση (σ.σ. 2ο κριτήριο) με οποιονδήποτε εκ των Βώλακα και Χωριστή, με τον Ορφέα να αναδεικνύεται νικητής στο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής 20 χιλιόμετρα πιο ανατολικά.

Πλέον με τα σενάρια να δίνουν και να παίρνουν – σίγουρα πάντως στο πιο χιτσκοκικό φινάλε ever στη Δράμα – η Προσοτσάνη ξέρει ότι με το «2 στα 2» κρατάει την κούπα του πρωταθλητή στο «Γεώργιος Μακρής» για 2η σερί χρονιά..Ίδωμεν!

Λεπτό προς λεπτό:

5’. Κάθετη μπαλιά του Πετρίδη με τον Τόπι να κινείται στα όρια του οφσάιντ και να πλασάρει πάνω στον εξελθόντα Τότκα.

8’. Νέα προσπάθεια του Τόπι από την βαθιά μπαλιά του Ρούσσου, πάλι ο Τότκας στην σωστή θέση μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

1:0 στο 9’. 3η και φαρμακερή για τον 27χρονο άσσο των πρωτοπόρων, όταν από το χώρο του κέντρου δέχτηκε την μπαλιά του Παπαμιχαήλ και αυτή τη φορά με ωραίο διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ.

14’. Ο Γουνατίδης παίρνει το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή κι εκτελεί άμεσα με τον Τότκα να σώζει με το ένα χέρι κι ο Τσαγκαλίδης από κοντά βλέπει το πλασέ του να εξοστρακίζεται στο πόδι του Μ. Μπούτιου με μόνο κέρδος το κόρνερ.

16’. Νέο σουτ από το πέναλτι του Γουνατίδη, εκ νέου ο Τότκας κρατάει το σκορ στα επίπεδα του 1:0.

18’. Ο Ρούσσος έξυπνα βλέπει πιο αριστερά στην περιοχή τον Τόπι, του περνάει την πάσα κι ο 2ος εκτελεί άμεσα αλλά το διαγώνιο πλασέ μπλοκάρει στη γωνία του ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

19’. Σε φάση διαρκείας στα καρέ της Καλή Βρύσης ο Παυλίδης σουτάρει μπροστά από το ημικύκλιο στα χέρια του Τότκα.

21’. Ωραία πάσα του Τόπι κι εν κινήσει σουτ του Γουνατίδη έξω.

2:0 στο 31’. Ο Τόπι μπαίνει από αριστερά στην περιοχή και σηκώνοντας το κεφάλι βλέπει την κίνηση του Τσαγκαλίδη, έτοιμο γκολ για τον 16άχρονο επιθετικό που δε λέει «όχι», σκοράροντας για 1η φορά με τον αετό στο στήθος.

3:0 στο 33’. Αντωνιάδης-Τόπι-Γουνατίδης συνδυάζονται εκτός περιοχής, από την ασσίστ του Γουνατίδη ο Τόπι σαν σε προπόνηση σκοράρει από κοντά με πλασέ σε κενή εστία.

4:0 στο 41’. Ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Πετρίδη ο Τόπι αποφεύγοντας τον Γ. Κόττα πλασάρει στην έξοδο τον Τότκα διαμορφώνοντας το σκορ του α’ ημιχρόνου.

45’. Δυνατό σουτ του Ρούσσου στον κεντρικό άξονα, στη σωστή θέση ο Τότκας μπλοκάρει σταθερά.

5:0 στο 47’. Με γκολ ξεκίνησε και το β’ μέρος, όταν ο νεοεισελθών Κ. Τσακμακίδης πέρασε την κάθετη πάσα κι ο Τσαγκαλίδης με ωραίο πλασέ νίκησε τον Τότκα με πλασέ μέσα από την περιοχή.

49’. Αντιστροφή ρόλων χωρίς το ίδιο αποτέλεσμα, το σουτ του Κ. Τσακμακίδη βρίσκει σε ετοιμότητα τον Τότκα.

55’. Μπαλιά από το κέντρο του Λίπο, κακό το τελείωμα του Γουνατίδη που σουτάρει ψηλά άουτ.

56’. Κάθετη πάσα του Γουνατίδη βγάζει σε θέση τετ α τετ το Λυκίδη που μπερδεύεται κι όταν επιχειρεί το πλασέ ο Τότκας έχοντας κλείσει το οπτικό πεδίο μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

59’. Κόρνερ από δεξιά με τον Κ. Τσακμακίδη, εναέριο σουτ του Τόπι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

63’. Πάσα του Λυκίδη μέσα στην περιοχή εκεί όπου ο Κ. Τσακμακίδης επιχειρεί το σουτ με το εξωτερικό φάλτσο και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

65’. Σουτ του Ουζούνη από το ύψος του πέναλτι με το ένα χέρι ο Αβραάμ κρατάει το «μηδέν».

6:0 στο 66’. Από δεξιά ο Τσαγκαλίδης προσπερνάει μπαίνοντας την περιοχή την αντίσταση του Γ. Κόττα και σερβίρει έτοιμο γκολ στον Γουνατίδη που δε λαθεύει από κοντά.

70’. Πάσα του Κ. Τσακμακίδη και σουτ του Τσαγκαλίδη λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι άουτ.

7:0 στο 73’. Ο Παναγιωτίδης πασάρει στο Λυκίδη κι ο τελευταίος αφού συνέκλινε προς το ημικύκλιο με συρτό δεξί σουτ σκοράρει κι αυτός για 1η φορά με τη φανέλα της Προσοτσάνης.

8:0 στο 75’. Ο σκόρερ μετά από κερδισμένες κόντρες αποφεύγει και τον Τότκα, σχεδόν από τη γραμμή του άουτ σε κενή εστία πλασάρει στο δοκάρι, όμως είναι ο ίδιο στο ριμπάουντ και πασάρει στον αφύλακτο Γουνατίδη που από μισό μέτρο πετυχαίνει το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του.

81’. Κάθετη του Κ. Τσακμακίδη και σουτ του Γουνατίδη από το ύψος της περιοχής μόλις άουτ.

85’. Ωραία μπαλιά του Αντωνιάδη που βλέπει την κίνηση στην περιοχή του Λυκίδη, με τα πόδια ο Τότκας αποσοβεί το γκολ.

87’. Νέα πάσα του Αντωνιάδη και σουτ αυτή τη φορά του Κ. Τσακμακίδη πάλι ο Τότκας μπλοκάρει.

9:0 στο 89’. Ο Λυκίδης από δεξιά μπήκε στην περιοχή, σηκώνει το κεφάλι και πασάρει στον αμαρκάριστο Γουνατίδη που με προβολή σε κενή εστία διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Αντωνιάδης, Καλαϊτζής (46’ Καλαϊτζίδης), Παπαμιχαήλ (46’ Παναγιωτίδης), Αστερίου, Πετρίδης (46’ Λίπο), Τσαγκαλίδης, Ρούσσος (46’ Λυκίδης), Γουνατίδης, Παυλίδης (46’ Κ. Τσακμακίδης), Τόπι

ΚΑΛΗ ΒΡΥΣΗ (Γιώργος Ζιώγας): Τότκας, Γ. Κόττας, Μ. Μπούτιος, Χρ. Δάφτσιος, Αθ. Δάφτσιος, Βοσκοπούλλι, Σκριτζόβαλης (67’ Ε. Μπούτιος), Ουζούνης, Β. Αβράμης (59’ Π. Αβράμης), Λάμπρου, Βασιλειάδης

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 28ης αγωνιστικής:

• Δοξάτο-Κάτω Νευροκόπι 1:0 (83’ Π. Καράνταης)
  • Προσοτσάνη-Καλή Βρύση 9:0 (9’,33’&41’ Τόπι-31’&47’ Τσαγκαλίδης-66’,75’&89’ Γουνατίδης-73’ Λυκίδης)
  • Νέα Αμισός-Καλαμπάκι 1:1 (19’ Αχ. Μπιαζάκης / 27’ Προκοπίου)
  • Άγιος Αθανάσιος-Πετρούσα 1:1 (70’ Κοντρόπουλος / 77’ Μιχαλάκης)
  • Χωριστή-Βώλακας 3:2 (17’&34’ Αθανασίου-57’ πέν. Δούμπλατζης / 45’ πέν. Στάικος-79’ Τσαμπάζης)
  • Καλαμώνας-Αλιστράτη 2:0 (50’&53’ Ιωαννίδης)
  • Καλλίφυτος-Ξηροπόταμος 5:3 (5’&65’ Φουρουντζής-13’ Τσάκαλος-31’ Σαχανίδης-75’ Παρουτσής / 57’&78’ Tanushi-83’ Κιοσσές)

ΡΕΠΟ: Αμπελόκηποι