Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Η ώρα του “Γεώργιος Μακρής”! (pics)

Στον… τελικό διά ποδός Τσαγκαλίδη!
Με «χρυσό» σκόρερ στο 32’ τον 16 ετών, 3ών μηνών και 18 ημερών Χρήστο Τσαγκαλίδη η Προσοτσάνη επικράτησε με το μικρότερο δυνατό σκορ (σ.σ. 1:0) του Καλαμπακίου στο ουδέτερο γήπεδο του Αγίου Αθανασίου και καλείται πλέον στο «Γεώργιος Μακρής» να πετύχει ότι δεν έχει κάνει καμιά ομάδα από καταβολής Α’ ΕΠΣΔ: να στεφθεί πρωταθλήτρια για 2η σερί σεζόν.

Η ομάδα του Φώτη Χατζηκυριάκου πραγματοποίησε σίγουρα την καλύτερή της εμφάνιση τουλάχιστον στο β’ γύρο, πάνω σ’ ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο κι απέναντι σε μια ομάδα που όπως και πέρυσι (σ.σ. πάλι 0:1 με γκολ-τίτλος από το Μάριο Τόπι) προσπάθησε να της κόψει το δρόμο προς το τρίποντο. Σήμερα οι πρωτοπόροι, οι οποίοι παρατάχθηκαν με τους ίδιους ακριβώς 11 που συνέτριψαν την Καλή Βρύση λίγες μέρες νωρίτερα, μπήκαν με μοναδικό σκοπό να πετύχουν αυτοί πρώτοι γκολ γιατί οποιαδήποτε άλλη εξέλιξη στο τόσο κομβικό σημείο που βρισκόμαστε θα παρέπεμπε σ’ ένα Γολγοθά, απέναντι σε μια πολύ ποιοτική ομάδα από τη μέση και μπροστά όπως είναι αυτή του Λάζαρου Μουρατίδη!

Το τελικό 0:1 παρουσία 300 φιλάθλων και από τις δύο πλευρές φαντάζει ισχνό μπροστά στις κλασσικές ευκαιρίες που δημιούργησαν κι απώλεσαν οι παίκτες της Προσοτσάνης, όμως κι αυτό το μοναδικό γκολ ήταν υπέρ-αρκετό ούτως ώστε να τους βάλει σε θέση ισχύος ενόψει της «μητέρας των μαχών» το Σάββατο 6 Μαΐου απέναντι στο Βώλακα στο «Γεώργιος Μακρής».

Πλέον, όλα εξαρτώνται από τους γηπεδούχους και το ιστορικό αυτό γήπεδο αναμένεται κατάμεστο και αρκούντως «καυτό».
Με νίκη η Προσοτσάνη βάζει στην τροπαιοθήκη της το 4ο πρωτάθλημα Α’ ΕΠΣΔ και συνολικά 15ο τρόπαιό της, ή αν προτιμάτε το 14ο στις τελευταίες 20 σεζόν!

Λεπτό προς λεπτό:

6’. Πρώτο σουτ στο ματς με τον Παυλίδη να δοκιμάζει το πόδι του από τα 25 μέτρα και τον Τάφα στο κέντρο της εστίας του να την περιμένει χωρίς δυσκολίες στην αγκαλιά του.

8’. Από τις κόντρες εκτός περιοχής Αβραάμ ο Προκοπίου προσπαθεί να σουτάρει όμως ο Αντωνιάδης βάζει την προβολή και η μπάλα φεύγει κόρνερ.

18’. Ο Τόπι κινείται κατά μέτωπο με την μπάλα στα πόδια και την κατάλληλη στιγμή με δύο παίκτες πάνω του σερβίρει στον Πετρίδη που πλασάρει κι ο εξελθόντας Τάφα με τα πόδια αποσοβεί την παραβίαση της εστίας του.

27’. Ο Μαυροβασίλης απειλεί με σουτ εκτός περιοχής κι ο Αβραάμ που ελέγχει αφήνει την μπάλα να περάσει έξω.

0:1 στο 32’. Ωραία ο Γουνατίδης «τσιμπάει» την μπάλα κι ο Τσαγκαλίδης αφού αποφεύγει το τάκλιν του Καλατζίδη μόλις πατάει περιοχή οπλίζει και σημαδεύει σωστά την κλειστή γωνία του Τάφα, σημειώνοντας όπως έμελλε και το μοναδικό γκολ του αγώνα.

39’. Μακριά από την περιοχή ο Καρράς υπό την πίεση του Γουνατίδη χάνει την μπάλα κι ο 33χρονος φορ στο ονειρεμένο τετ α τετ βλέπει τον τερματοφύλακα του Καλαμπακίου με το δεξί πόδι να σώζει την εστία του.

40’. Δυνατό διαγώνιο σουτ του Καπτέλι, πέφτει ο Αβραάμ στη δεξιά του γωνία και η μπάλα φεύγει ελάχιστα δίπλα στο δοκάρι άουτ.

44’. Από τη βαθιά μπαλιά του Ρούσσου ο Τόπι έχοντας κρεμασμένο στην πλάτη του το Δεμενελούδη πιάνει την αδύναμη κεφαλιά εύκολη υπόθεση για τον Τάφα.

49’. Συρτό δυνατό σουτ του Καλατζίδη από την πάσα του Προκοπίου ο Αβραάμ χωρίς προβλήματα μπλοκάρει την μπάλα.

53’. Γρήγορα κάτω από το χώρο του κέντρου ο Παυλίδη εκτελεί με μακρινή πάσα το φάουλ, ο Τόπι αποφεύγει κινούμενος προς τα δεξιά τον Τάφα, όμως το πλασέ του προς την κενή εστία σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

56’. Κλέψιμο του Παυλίδη και σουτ από 25 μέτρα η μπάλα περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

58’. Ο σκόρερ ανοίγει το παιχνίδι προς τα δεξιά για τον Πετρίδη που επιχειρεί την παράλληλη πάσα, έξυπνα ο Γουνατίδης αφήνει την μπάλα κάτω από τα πόδια κι ο Τόπι που πλασάρει βλέπει τον Τάφα με το σώμα και διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει προ της γραμμής.

61’. Σουτ φάουλ του Ρούσσου μισό μέτρο εκτός περιοχής ο Τάφα παραχωρεί δύσκολα το κόρνερ.

80’. Ωραία σέντρα του Καλαϊτζή από αριστερά και πλασέ του Κ. Τσακμακίδη ο Τάφα παραχωρεί το κόρνερ.

83’. Ο Λίπο πιέζει και κλέβει ψηλά, τροφοδοτεί τον Τόπι που εκ νέου βλέπει τον Τάφα να του στερεί το γκολ, με μόνο κέρδος το κόρνερ.

84’. Στο κόρνερ εκτελεστής ο Καλαϊτζής, κεφαλιά μπροστά από το σημείο του πέναλτι του Κ. Τσακμακίδη η μπάλα φεύγει λίγα εκατοστά δίπλα στο αριστερό δοκάρι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΑΛΑΜΠΑΚΙ (Λάζαρος Μουρατίδης): Τάφα, Πέτρο, Δεμενελούδης (87’ Δεληγιώρογλου), Κλόγκιρι, Καλατζίδης (62’ Διαμάντι), Καρράς (77’ Σαββίδης), Μαυροβασίλης, Αγγελόπουλος (62’ Χιντζίδης), Καπτέλι, Προκοπίου

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Αντωνιάδης, Καλαϊτζής, Παπαμιχαήλ, Αστερίου, Πετρίδης, Τσαγκαλίδης (73’ Ευκαρπίδης), Ρούσσος (66’ Λίπο), Γουνατίδης (73’ Κ. Τσακμακίδης), Παυλίδης, Τόπι (88’ Λυκίδης)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 29ης αγωνιστικής:

• Κάτω Νευροκόπι-Καλή Βρύση 4:0 (38’&76’ Μπάτζιος-45’ Τολμαΐδης-80’ Χαλκίδης)
  • Καλαμπάκι-Προσοτσάνη 0:1 (32’ Τσαγκαλίδης)
  • Πετρούσα-Αμπελόκηποι 3:0 (28’&45’ Καλλέργης-33’ Παναγιώτου)
  • Βώλακας-Νέα Αμισός 2:1 (60’ Σίγγος-65’ Στάικος / 89’ Παπακωνσταντίνου)
  • Αλιστράτη-Άγιος Αθανάσιος 2:3 (12’ Υψηλός-30’ Κοκοτσάκης / 60’ Κοντρόπουλος-85’ Δ. Τουμαντζίδης-89’ Σουβλέρης)
  • Ξηροπόταμος-Χωριστή 2:4 (13’ Tanushi-45’ πέν. Κιοσσές / 10’&75’ Αμανατίδης-45’+3’ πέν. Δούμπλατζης-80’ Μελισσίδης)
  • Καλλίφυτος-Καλαμώνας 5:0 (8’&63’ Φουρουντζής-62’,65,&85’ Παρουτσής)

ΡΕΠΟ: Δοξάτο