Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 11 μέτρα μακριά από το 15ο τρόπαιο! (pics)

Έχασε το πρωτάθλημα η Προσοτσάνη..
..κέρδισε όμως το σεβασμό ακόμα και των πιο δύσπιστων που καιρό περίμεναν το συγκεκριμένο οργανισμό στη γωνία. 2.500 φίλαθλοι δημιούργησαν πολύ πριν την έναρξη του απόλυτου ντέρμπι τίτλου στο πιο συναρπαστικό φινάλε στην Α’ ΕΠΣ Δράμας μια εκπληκτική ατμόσφαιρα, που όμοιά της βλέπεις μόνο σε πολύ υψηλότερο επίπεδο.

Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι δίπλα-δίπλα με την..απαραίτητη παρουσία αστυνομικής δύναμης, φώναξαν για τις ομάδες τους, χειροκρότησαν νικητές και ηττημένους μα και την άψογη διαιτητική 4άδα στο τέλος.
Ο νικητής στο ντέρμπι θα κατακτούσε και το βαρύτιμο τρόπαιο: αν κέρδιζε η Προσοτσάνη θα έβαζε το 4ο τρόπαιο στην πλούσια συλλογή της, όμως η δίψα του Βώλακα για την «παρθενική» του κούπα υπερίσχυσε, με τον Μποσκοψίου να δίνει τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του με το γκολ στο 65ο λεπτό.
Σε περίπτωση ισοπαλίας, η Χωριστή που νικούσε εύκολα τον αδιάφορο Καλαμώνα (σ.σ. 3:0) θα στεφόταν αυτή πρωταθλήτρια! Για τέτοιο «χιτσκοκικό» φινάλε μιλάμε..

Κι όμως όλα έδειχναν ιδανικά για την ομάδα του Φώτη Χατζηκυριάκου στο ξεκίνημα του ματς: πέναλτι μόλις στην 1η της επίσκεψη στα καρέ της Δόξας, ένα πέναλτι που ανέλαβε ως συνήθως ο σπεσιαλίστας αρχηγός της Δημήτρης Ρούσσος. Ο mvp όμως των νικητών Βαγγέλης Παγκάκης έπεσε στη σωστή γωνία και κράτησε την ομάδα του όρθια στην υπόθεση τίτλος, γιατί σίγουρα αν στο 6’ η Προσοτσάνη άνοιγε το σκορ θα βλέπαμε ένα εντελώς διαφορετικό ντέρμπι και πιθανόν άλλον πρωταθλητή.

Στο α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την ελαφριά υπεροχή όμως αυτή η απώλεια του πέναλτι σταδιακά φαίνεται να τους επηρεάζει, με τους παίκτες του Λευτέρη Ροδίτη να «πατούν» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο εκεί μετά το 35’.

Στο β’ ημίχρονο η αναγκαστική αλλαγή και του Παπαμιχαήλ (σ.σ. μετά απ’ αυτήν στο 1ο τέταρτο του Μελενικιώτη) άλλαξε άρδην τα σχέδια του 49χρονου τεχνικού και το γκολ όπως γράψαμε και πιο πάνω των φιλοξενούμενων ήταν όπως αποδείχθηκε η ταφόπλακα για τη συνέχεια του ματς, μιας και οι γηπεδούχοι ήξεραν πως μόνο με ανατροπή θα έφταναν στην κατάκτηση του τίτλου. Αυτή δεν ήρθε ποτέ, μιας κι ο Βώλακας με τιτάνια προσπάθεια κράτησε μακριά από την περιοχή του Παγκάκη του 5 κι 6 καμιά φορά επιθετικούς της Προσοτσάνης και με το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι κ. Δηλγεράκη πανηγύρισαν τον 1ο τίτλο της ιστορίας τους.

Λεπτό προς λεπτό:

5’. Ο Τσαγκαλίδης δίνει ύψος στην μπάλα με τον Κασσό να γυρίζει απρόσεκτα την μπάλα προς τον Παγκάκη, με τον Πετρίδη να προλαβαίνει την έξοδο του τερματοφύλακα και να κερδίζει το πέναλτι.

6’. Ο Ρούσσος αναλαμβάνει την εκτέλεσή της εσχάτης των ποινών, ο Παγκάκης όμως πέφτοντας σωστά υψώνοντας το αριστερό του χέρι αποσοβεί την παραβίαση της εστίας του.

13’. Διαδοχικά λάθη εκτός περιοχής Αστερίου και Μελενικιώτη, τα εκμεταλλεύεται ο Σίγγος όμως βλέπει το σουτ να φεύγει δίπλα στο αριστερό δοκάρι του Αβραάμ άουτ.

29’. Η πίεση του Τσαγκαλίδη αποφέρει καρπούς με το Ρούσσο να σημαδεύει τον Τόπι κι αυτός με τη σειρά του να βγάζει σε θέση πλάγια δεξιά στην περιοχή το Γουνατίδη που εν κινήσει επιχειρεί το σουτ πάνω από τα δοκάρια.

36’. Το μακρινό σουτ του Σίγγου είναι εύκολη λεία για τον Αβραάμ που μπλοκάρει σταθερά στη γωνία του.

42’. Ο Μαλίκης αποφεύγει από δεξιά τον Καλαϊτζή και σεντράρει συρτά στο ύψος του πέναλτι για τον Τσαμπάζη που παίρνει το κοντρόλ κι αποφεύγει τον Παπαμιχαήλ, όμως σε ετοιμότητα ο Αβραάμ παραχωρεί το κόρνερ με επέμβαση στην κλειστή του γωνία.

45’. Γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με το Βασιλειάδη να βλέπει την κίνηση στο ύψος της περιοχής του Τσαμπάζη, όμως ο Αβραάμ κι αυτή τη φορά δηλώνει «παρών».

47’. Σέντρα σουτ του Ηλ. Σταμπουλή η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά προς το «Γ» κι ο τερματοφύλακας της Προσοτσάνης για καλό και για κακό παραχωρεί το 1ο κόρνερ στην επανάληψη.

48’. Ο Δράμπαλης στο κόρνερ με την μπάλα μετά την πάσα προς το ύψος της περιοχής του Μποσκοψίου να φτάνει στο Σίγγο, συρτό σουτ ανάμεσα σε πολλά «φίλια κι εχθρικά» πόδια καταλήγει εκτός.

58’. Ωραία ο Τόπι ελίσσεται στη γωνία της περιοχής και σουτάρει δίπλα στο δεξί δοκάρι του Παγκάκη άουτ.

0:1 στο 65’. Ο Ηλ. Σταμπουλής αναλαμβάνει να φέρει την μπάλα με εκτέλεση φάουλ στη γεμάτη περιοχή της Προσοτσάνης, ο Μποσκοψίου τη βρίσκει τόσο ώστε με τα φάλτσα να χτυπήσει στο χόρτο κι εν συνεχεία στη μέσα πλευρά του αριστερού δοκαριού και παρά την προσπάθεια του Αβραάμ ο 2ος βοηθός τρέχει προς τη σέντρα.

74’. Με ανοικτό πεδίο στην άμυνα των γηπεδούχων ο Μ. Βασιλειάδης κάνει την κάθετη πάσα προς το Σίγγο που με μια ντρίπλα αποφεύγει τον Αστερίου κι ο Αβραάμ με το δεξί πόδι στη γωνία του κρατάει ζωντανή την ομάδα του.

93’. Στην τελευταία φάση του ματς ο Καλαϊτζής επιχειρεί τη σέντρα κι ο Παγκάκης διώχνει στο ύψος του πέναλτι εκεί όπου ο Τόπι μαζεύει το ριμπάουντ και σουτάρει με δύσκολη θέση σώματος 1 μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Μελενικιώτης (λ.τρ. 16’ Αντωνιάδης), Καλαϊτζής, Παπαμιχαήλ (λ.τρ. 46’ Λίπο), Αστερίου, Πετρίδης, Τσαγκαλίδης (59’ Ευκαρπίδης), Ρούσσος (59’ Κ. Τσακμακίδης), Γουνατίδης (77’ Άρ. Τσακμακίδης), Παυλίδης, Τόπι

ΒΩΛΑΚΑΣ (Λευτέρης Ροδίτης): Παγκάκης, Χαλκίδης (λ.τρ. 11’ Αθ. Σταμπουλής – 71’ Μαρκόπουλος), Καρπιτσάρης, Μποσκοψίου, Κασσός, Μ. Βασιλειάδης, Σίγγος (85’ Αλ. Άρμεν), Δράμπαλης, Τσαμπάζης (71’ Α. Βασιλειάδης), Ηλ. Σταμπουλής (85’ Π. Άρμεν), Μαλίκης

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 30ής αγωνιστικής:

• Καλή Βρύση-Καλαμπάκι 1:4 (72’ Ν. Δάφτσιος / 50’&62’ Προκοπίου-55’ Σαββίδης-75’ Δεμενελούδης)
  • Δοξάτο-Πετρούσα 1:2 (31’ Π. Καράνταης / 63’ αυτ. Ζαπουνίδης-68’ Παναγιώτου)
  • Προσοτσάνη-Βώλακας 0:1 (65’ Μποσκοψίου)
  • Αμπελόκηποι-Αλιστράτη 0:1 (15’ Δημητριάδης)
  • Νέα Αμισός-Ξηροπόταμος 3:1 (6’ Τσιμισκίδης-15’ Ζαγιάκου-62’ αυτ. Τσιάρας / 28’ Tanushi)
  • Άγιος Αθανάσιος-Καλλίφυτος 2:1 (37’ Αν. Τουμαντζίδης-56’ Κοντρόπουλος / 86’ Παρουτσής)
    Χωριστή-Καλαμώνας 3:0 (2’&82’ Αθανασίου-80’ πέν. Αμανατίδης)

ΡΕΠΟ: Κάτω Νευροκόπι