test
Τρίτη, 18 Ιουνίου, 2024

Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός (Video)

Το 40ο πρωτάθλημα Ελλάδας στην ιστορία του πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, κάνοντας την απόλυτη ανατροπή από 0-2 σε 3-2 νίκες απέναντι στον Ολυμπιακό, κάτι που είχε καταφέρει μόνο η ΑΕΚ τη σεζόν 2001-02 όταν γύρισε το 2-0 με τον ίδιο αντίπαλο και κατέκτησε την Basket League.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν των «ερυθρόλευκων» στο ΟΑΚΑ (87-82), σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες των λεπτομερειών, με τον Κώστα Σλούκα να σημειώνει 29 πόντους σε 29 λεπτά συμμετοχής και τους Τζέριαν Γκραντ και Ματίας Λεσόρ να τον ακολουθούν σε απόδοση.

Μοιραίος για το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος, ο οποίος αστόχησε σε δίποντο από τα 3 μέτρα, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του το προβάδισμα (81-80), ενώ λίγό μετά τιμωρήθηκε με παράβαση 5 δευτερόλεπτων σε επαναφορά, όταν απέμεναν 7 δευτερόλεπτα και το σκορ ήταν 85-82 για τους γηπεδούχους.

Με δύο κούπες έκλεισε τη σεζόν η ομάδα του Αταμάν, αυτή της Ευρωλίγκας και της Μπάσκετ Λιγκ, όπως και οι Πειραιώτες που κατέκτησαν το Super Cup και το Κύπελλο Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 65-64, 87-82.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Παπαπέτρου, Γκραντ 15 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ναν 13 (3/7 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λεσόρ 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 29 (6/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Αντετοκούνμπο 1, Γκριγκόνις 2, Ερνανγκόμεθ 8 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 32:31), Κάναν 2 (1/7 σουτ), Παπανικολάου 18 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 21 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Μιλουτίνοβ 17 (8/11 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Πετρούσεβ 2, ΜακΚίσικ 6 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ).