Ήταν «θύελλα» στα Χανιά!

Νότιος όμιλος (1η αγωνιστική)

Χανιά – Καλαμάτα 1-2

Οι φάσεις και τα γκολ:

11’ Ο Τσέλιος βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, αλλά το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Κότσαρη!

17’ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ από τον Τσέλιο με την μπάλα να περνάει από όλους και να καταλήγει άουτ!

23’ ΓΚΟΛ για τα Χανιά! Ο Προβυδάκης από τα δεξιά με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Τσέλιο που με καρφωτή κεφαλιά σημείωσε το 1-0!

30’ Η μοναδική κλασική ευκαιρία της Καλαμάτας στο πρώτο μέρος! Στημένη φάση από τα πλάγια με τον Μορέιρα να εκτελεί το φάουλ και τον γκολκίπερ Σαφαρίκα να αποκρούει ενστικτωδώς την κοντινή κεφαλιά του Μπακαγιόκο!

65’ Ωραία κάθετη πάσα του Μορέιρα, πλασέ του Ντιγκινί με τον Σαφαρίκα να διώχνει!

75’ Πλασέ στην κίνηση από τον Βασιλαντωνόπουλο, ο Σαφαρίκας απομακρύνει με τα πόδια!

76’ ΓΚΟΛ για την Καλαμάτα! Με κοντινή προβολή ο Μόρσει ισοφαρίζει σε 1-1.

83’ Κεφαλιά του Στρούγγη από κοντά και πάνω στη γραμμή κόβει την πορεία της μπάλας ο Μουνάφο σώζοντας τους γηπεδούχους!

86’ Μακρινό συρτό σουτ του Ντιγκινί, η μπάλα φεύγει λίγο έξω από την εστία των Χανίων!

90’+2’ ΓΚΟΛ για την Καλαμάτα! Φάουλ του Μουστακόπουλου, σύγχυση στην άμυνα των Χανίων με την μπάλα να στρώνεται στον Ντιγκινί που ολοκληρώνει την ανατροπή γράφοντας το 1-2!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Χανιά: Σαφαρίκας, Προβυδάκης, Στεπίνσκι (82’ Πινακάς), Γκμπενιόν, Γκοράνοφ, Παχής (68’ Αρτουντουάνγκα), Μουνάφο, Λεμονής, Τσέλιος, Μανουσάκης, Μάλτσι (64’ Κόλα)

Καλαμάτα: Κότσαρης, Ουές (68’ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγγης, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης (46’ Μουστακόπουλος), Βαλεριάνος, Αναστασόπουλος (75’ Γρίβας), Ριένστρα (46’ Μόρσεϊ), Μορέιρα, Παμλίδης (46’ Ντιγκινί), Αλγκαρανάζ