Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Ελλάδα – Τουρκία: Λύτρωση και νίκη στο φινάλε για την Εθνική

Η Εθνική Ελλάδος  μπάσκετ κέρδισε την Τουρκιά στον εντός έδρας αγώνα για τα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου μπάσκετ 2023 στα Άνω Λιόσια με δύο καθοριστικές βολές του Κώστα Παπανικολάου στα 3” για την λήξη. Πλέον είναι πρώτη στον όμιλο της με δύο νίκες σε τρείς αγώνες.

Η Εθνική Ελλάδος επικράτησε με (72-71) σε παιχνίδι – θρίλερ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Λυτρωτής για την Ελλάδα ήταν ο Κώστας Παπανικολάου αφού με δύο βολές στα 3” για την λήξη έφερε στην Εθνική την δεύτερη νίκη στον όμιλο και την πρωτιά με πολλούς αγώνες να απομένουν ακόμα.

Πρέπει να σημειωθεί πως αγωνίστηκαν κανονικά παίχτες και του Ολυμπιακού αλλά και του Παναθηναϊκού παρά τις υποχρεώσεις τους στην Euroleague. Κανονικά αγωνίστηκαν ο Κώστας Παπανικολάου , ο Κώστας Σλούκας , ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Γιώργος Πρίντεζης απο τον Ολυμπιακό παρά το γεγονός οτι είχαν αγώνα χθες στο ΣΕΦ με την Αρμάνι Μιλάνο .Απο πλευράς Παναθηναϊκού το παρών έδωσε ο Γιώργος Παπαγιάννης και ο βοηθός προπονητή της ομάδας που τελεί στο ίδιο πόστο και στην Εθνική Ισίδωρος Κουτσός ,ενώ είχαν αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα την ίδια ώρα στο ΟΑΚΑ για την Ευρώπη.

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων  έδωσαν και υψηλοί προσκεκλημένοι το παρών όπως ο Παναγιώτης Γιαννάκης  , ο Σάσα Βεζένκοφ αλλά και οι δύο πρόεδροι του μπασκετικόυ τμήματος του Ολυμπιακού Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος , κάτω απο το φόντο του τροπαίου του προσεχούς Μουντομπάσκετ 2023 στην Ασία που βρέθηκε σήμερα στην Αθήνα και θα ταξιδέψει και σε άλλες χώρες στην συνέχεια.

Οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν το απόγευμα της Δευτέρας 28 Φεβρουαρίου στην Κωνσταντινούπολη, με την Τουρκία πλέον σε ρόλο γηπεδούχου.

Η βαθμολογία στον όμιλο:

1. Ελλάδα 2-1
  2. Μ. Βρετανία 1-1
  3. Λευκορωσία 1-1
  4. Τουρκία 1-2

Αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο καλά τον αγώνα και με τον Μαχμούτογλου να κάνει σπουδαία δουλειά βρέθηκαν να προηγούνται με +10 (13-23) για πρώτη φορά όντας στην πρώτη περίοδο μπροστά στο σκόρ την ίδια στιγμή που ο ηγέτης της Σέιν Λάρκιν ήταν στον πάγκο.

Στην δεύτερη περίοδο ο Σωτήρης Μανωλόπουλος έριξε στον αγώνα τον Σλούκα και τον Παπαγιάννη και γρήγορα άλλαξε ο ρυθμός του αγώνα. Πολύ γρήγορα, το προβάδισμα πέρασε σε ελληνικά χέρια, με τα δύο τρίποντα του Κώστα Σλούκα (εντός μερικών δευτερολέπτων μάλιστα) να δημιουργούν το +7 (37-30) λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους. Η ανάπαυλα βρήκε εν τέλει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο +8 (40-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησαν πολύ δυνατά οι διεθνείς μας την επίθεση και πολύ γρήγορα έφτασαν στο +15 (52-37 στο 24′). Ωστόσο η Τουρκία δεν τα παράτησε και με τον Σέιν Λάρκιν να βρίσκει ρυθμό γύρισαν το προβάδισμα και έφτασαν στην ισοπαλία (56-56) στο 29ο λεπτό μεταφέροντας την πίεση στην ελληνική πλευρά.

Η τέταρτη περίοδος ήταν και η πιο καθοριστική της αναμέτρησης. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο προβάδισμα και ο αγώνας οδηγήθηκε σε ειδικές καταστάσεις στο φινάλε. Η Τουρκία διατήρησε το προβάδισμα (70-71) με ένα λεπτό για το τέλος .Οι δύο ομάδες έχασαν από μια κατοχή στο τελευταίο λεπτό, ο Κώστας Παπανικολάου αποδείχθηκε εξαιρετικά ψύχραιμος όμως, όταν κέρδισε φάουλ -για βολές- στα 3” για το φινάλε. Με αυτήν την νίκη η Ελλάδα σκαρφάλωσε στην κορυφή το ομίλου με δυο νίκες σε τρείς αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε – Γιασεβίτσιους – Αουνκρόγκερς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 40-32, 60-56, 72-71.

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 2 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2 (3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μουράτος 10 (1), Αγραβάνης 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίντεζης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μωραΐτης 3 (1), Γόντικας.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Λάρκιν 10 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπιρσέν 9 (1), Γκεγίκ 10 (1), Μαχμούτογλου 21 (3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Ουλουμπάι, Μπιτίμ, Σαβάς 6, Οζντεμίρογλου 5 (1), Τουντσέρ 4 (1/6 σουτ), Σιπάχι, Γιασάρ 1.

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα: 21/36 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 6/10 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – Τουρκία: 13/21 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 15/17 βολές, 28 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 3 επιθετικά), 21 ασίστ, 15 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ.