Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Στα προημιτελικά του EuroCup ο Προμηθέας

Παλικαρίσια πρόκριση με σπουδαία εμφάνιση για τον Προμηθέα Πατρών στην έδρα του καθως επικράτησε με 89-75 την Μπουργκ και προκρίθηκε στις 8 κορυφαίες ομάδες του EuroCup. Η Πατρινή ομάδα θα αντιμετωπίσει τώρα εκτός έδρας την ουκρανική Προμετέι με σκοπό να φθάσει στα ημιτελικά του θεσμού.

Η ομάδα του Προμηθέα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 14-5 στο 6′ ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +11 (24-13). Με ιδιαίτερη αστοχία μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ωστόσο ο Προμηθέας κράτησε το προβάδισμα που είχε και έκλεισε το ημίχρονο με 41-33 υπέρ του. Η φιλοξενούμενη ομάδα επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο στο σκορ μειώνοντας την διαφορά γρήγορα στο 44-40, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν αμέσως με ένα σερί 9-0 φθάνοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο 53-40 και κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 61-55. Αποφασισμένος στο τέταρτο δεκάλεπτο μπήκε ο Προμηθέας με σκοπό να καθαρίσει το ματς και με την διαφορά να φθάνει στο +12 δεν έχανε με τίποτα τον έλεγχο με αποτέλεσμα να επικρατήσει στο τέλος με τελικό σκορ 89-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 41-30, 61-55, 89-75

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 20 (1/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Κοντίτ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Μουράτος 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίκας 2, Λάγιος, Σίμπσον, Χογκ 10 (1), Τόμασον 13 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Τανούλης, Κουλμπόκα 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΜΠΟΥΡΓΚ (Φοτού): Μπενίτεθ 2 (5 ριμπάουντ), Κουρμπί 9 (3), Μάσενατ, Φλόιντ 16 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Πάλμερ 5 (2/9 σουτ), Πελός 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σασάνγκ 10 (1), Μάικ 13 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόκιλα 2, Μπριμά 3, Ζουλιέν 3 (1 τρίποντο, 9 ασίστ)