Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μεγάλο ματς στη Νίκαια

Την πολύ καλή πορεία των τελευταίων αγωνιστικών συνέχισε η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ αφού υπέταξε και τον Ιωνικό στην έδρα του με σκορ 83-84.

Ο αγώνας σίγουρα δεν προσφερόταν για καρδιακούς καθώς ήταν συγκλονιστικός στα τελευταία λεπτά και κρίθηκε στην κυριολεξία στο (προ)τελευταίο σουτ. Δράστης ο άσσος του Δικεφάλου Malcolm Griffin ο οποίος με εύστοχο τρίποντο από τα 7,5 μέτρα έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του και ουσιαστικά της έδωσε τη μεγάλη νίκη, αφού οι γηπεδούχοι στην επόμενη επίθεση αστόχησαν με τον Μαυροκεφαλίδη.

Ας πάρουμε τα πράγματα όμως με τη σειρά. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και διαθέτοντας μεγαλύτερη ποιότητα βρέθηκαν μπροστά με 17-24. Ο Ιωνικός όμως μάζεψε τη διαφορά και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με την ελάχιστη διαφορά(23-24).

Στη συνέχεια και στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Τολιόπουλο και Hollowell μπήκαν μπροστά στο σκορ και μάλιστα ξέφυγαν με 8 (37-29). Η αντίδραση των ασπρόμαυρων ήταν άμεση (37-36) αλλά ο Ιωνικός έχτισε και πάλι μια διαφορά 9 πόντων και το ημίχρονο τελείωσε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 45-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Josh Carter ξεκίνησε καυτός και με 11 δικούς του πόντους οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 50-47. Ο Ιωνικός όμως πάλι αντέδρασε και ξέφυγε με 8 (63-55) με τον ΠΑΟΚ να ξαναφέρνει το ματς στο -3 με τη λήξη του δεκαλέπτου(66-63).

Στην τέταρτη περίοδο ο Δικέφαλος πέρασε με 3 πόντους(78-81) αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 81-81. Ακολούθησαν άστοχες προσπάθειες εκατέρωθεν για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο Ιωνικός με εύστοχο λέι άπ προηγήθηκε με 2(83-81), στην επόμενη επίθεση όμως ο Griffin πήρε το κρίσιμο σουτ και δε λάθεψε έξω από τα 6,75 με το χρονόμετρο να δείχνει περίπου 8″ για τη λήξη. Ο Μαυροκεφαλίδης αστόχησε στο τελευταίο σουτ και έτσι το τέλος βρήκε τους παίκτες του ΠΑΟΚ να πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 83-84.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε για άλλο ένα παιχνίδι αστάθεια στην απόδοσή του αλλά και ικανότητα να ανταπεξέρχεται σε δύσκολες καταστάσεις και μάλιστα εκτός έδρας. Στην επίθεση κυμάνθηκε στα γνωστά υψηλά επίπεδα αλλά στην άμυνα υστέρησε καθώς θα μπορούσε να αποφύγει τους 83 πόντους.

Με αυτή τη νίκη ο Δικέφαλος ανέβηκε στην 4η θέση με 30 βαθμούς σε 19 αγώνες, ενώ ο Ιωνικός βρίσκεται στην 7η με 27 βαθμούς σε 20 αγώνες.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Πετρόπουλος 2, Pridgett 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 10 (1), Hollowell 16 (2), Mustafa 12 (2), Τολιόπουλος 13 (2), Χουγκάζ 14, Holyfield 5.

ΠΑΟΚ: Beech 14 (3), Konate 2, Love 18 (1), Griffin 18 (4), Μαργαρίτης 2, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου, Carter 18 (4), Turner 2.