Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ο Ολυμπιακός τον τίτλο, Φοίνικας και ΠΑΟΚ τις εντυπώσεις

Για την 3η αγωνιστική των play-off της Volley League ο Ολυμπιακός έχασε μεν από τον ΠΑΟΚ στο Παλατάκι της Πυλαίας στο τάι μπρέικ αναδείχθηκε δε και μαθηματικά πρωταθλητής για το 2021. Σ’ αυτό έβαλε το… χεράκι του και ο Παναθηναϊκός με το δεύτερο κερδισμένο σετ στο άλλο παιχνίδι που έγινε στη Σύρο απέναντι στο Φοίνικα, το οποίο κρίθηκε επίσης στα 5 σετ με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Στον αγώνα της Θεσσαλονίκης οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ 2 φορές(0-1 και 1-2) αλλά έδειξαν χαρακτήρα και κέρδισαν εντέλει με 3-2. Το ματς ήταν συναρπαστικό με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι για να το κατακτήσει τελικά ο Ολυμπιακός με 23-25. Στο δεύτερο οι ασπρόμαυροι ήταν καλύτεροι και δίκαια το πήραν με σκορ 25-20 και ισοφάρισαν σε 1-1. Στο επόμενο σετ οι ερυθρόλευκοι ήταν κυρίαρχοι και έκαναν το 1-2 κερδίζοντας το σετ σχετικά εύκολα με 17-25. Ο Δικέφαλος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο τέταρτο σετ επικράτησε στην… παράταση με 27-25 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι-μπρέικ. Εκεί μπήκε καλύτερα και πήρε απ’την αρχή το προβάδισμα για να πάρει τελικά το σετ με σκορ 15-12 και το παιχνίδι με 3-2 σετ. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγύρισαν τη νίκη και οι αντίπαλοί τους του Ολυμπιακού το πρωτάθλημα.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-20, 17-25, 27-25, 15-12) σε 138′

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Κομητούδης 1 (1 άσσος), Άγκανιτς 20 (11/12 επ., 9 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 24% άριστες), Τακουρίδης 4 (4/12 επ.), Εβάντρο 7 (5/13 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. – 47% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 38 (31/55 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 68% υπ. – 41% άριστες), Αντωνιάδης (λ), Πριγέν 1 (1 άσσος), Σωτηρίου 1 (1/7 επ., 60% υπ. – 30% άριστες), Κανέλλος, Καπετανίδης 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 29% άριστες), Μπούτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 16 (13/31 επ., 3 άσσοι, 44% υπ. – 18% άριστες), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 14 (11/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 22% άριστες), Έγκλεσκαλνς 28 (22/48 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Όκολιτς 8 (4/6 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 29% υπ. – 14% άριστες), Τζιάβρας (λ, 58% υπ. – 58% άριστες), Ανδρεάδης 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικολάκης, Ριζόπουλος (20% υπ. – 20% άριστες), Εφραιμίδης.

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε στη Σύρο ο γηπεδούχος Φοίνικας επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-2 και πήρε πλεονέκτημα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, καθώς ξέφυγε με 6 βαθμούς από Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ που ακολουθούν με 29 βαθμούς.

Το πρώτο σετ ήταν ενδιαφέρον μέχρι το 15-13 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι στη συνέχεια με ένα σερί 7-0 έκαναν το 22-13 και πήραν τελικά το σετ με 25-17. Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα ως το 18-17. Σε εκείνο το σημείο οι πράσινοι με συνεχόμενους πόντους ανέβασαν τη διαφορά στους 6(23-17) κατακτώντας το σετ 25-21. Στο τρίτο σετ Φοίνικας και Παναθηναϊκός πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 12-12 αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήραν διαφορά 3 πόντων(12-15) την οποία κράτησαν και αύξησαν μάλιστα ως το τέλος για να κερδίσουν το σετ με 25-21. Στο επόμενο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ από νωρίς και το πήραν με σκορ 25-18 στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ. Εκεί ο Φοίνικας ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 7-2 αλλά ο Παναθηναϊκός με αντεπίθεση έφερε το ματς στο 11-10 για να πάρουν την απαιτούμενη διαφορά των 2 πόντων οι γηπεδούχοι με 17-15 και να επικρατήσουν τελικά με 3-2 σετ.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 21-25, 18-25, 25-18, 17-15) σε 137′

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 16 (13/19 επ., 3 μπλοκ), Ράιτς 15 (14/30 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 16 (13/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 36% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (4/4 επ., 4 άσσοι), Ράντκε 3 (3/6 επ.), Στερν 15 (15/38 επ., 40% υπ. – 10% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% υπ. – 41% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 56% υπ. – 33% άριστες), Μαρούλης, Κωστόπουλος 1 (1/2 επ.), Μήλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 10% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (9/14 επ.), Ανδρεόπουλος 13 (11/23 επ., 2 άσσοι, 55% υπ. – 27% άριστες), Ράπτης 20 (17/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 61% υπ. – 26% άριστες), Συναδινός (λ), Μπαρμπούνης, Μάρκου, Πανταλέων.