Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Τι ματσάρα, Θεέ μου!

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια (ίσως και το καλύτερο) της φετινής Λα Λίγκα, η Σεβίλλη κέρδισε εκτός έδρας την Θέλτα με 3-4 και «καπάρωσε» την 4η θέση!Κρυφοκοιτάει βέβαια και την γνωστή πρώτη τριάδα (Ατλέτικο, Ρεάλ & Μπάρτσα), αλλά δύσκολα θα μπει ανάμεσά τους.

Από την άλλη πλευρά, οι ελπίδες της Θέλτα για έξοδο στα Ευρωπαϊκά κύπελλα λιγοστεύουν, καθώς ύστερα από αυτό το αποτέλεσμα, απέχει πλέον 10 βαθμούς από τη θέση που δίνει το τελευταίο εισιτήριο.

Ατέλειωτες φάσεις μπροστά στα δύο τέρματα και 7 γκολ σε αυτή τη συναρπαστική ματσάρα, όπου μόλις στο 7′ ο Κουντέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Άσπας να γυρνάει «μόνος» του το ματς στο 20′ και στο 23′.

Στο 35ο λεπτό ο Φερνάντο έκανε το 2-2 για τη Σεβίλλη, αλλά πριν το ημίχρονο (43′) ο Μέντεζ έκανε τους γηπεδούχους να χαμογελάσουν ξανά, κάνοντας το 3-2.Οι Ανδαλουσιανοί όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με δική τους ανατροπή στο 60′ με τον Ράκιτιτς και τον Γκόμεζ στο 76ο λεπτό έφυγαν θριαμβευτές από το Βίγκο!