Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νίκη με άρωμα Champions League

Σημαντική νίκη (1-0) απέναντι στην Γκρόνινγκεν, πέτυχε πριν λίγα λεπτά η Αϊντχόφεν με γκολ του Ισραηλινού, Εράν Ζάχαβι στο 63ο λεπτό.

Με 3 ακυρωμένα γκολ παρακαλώ (VAR) και αρκετές ευκαιρίες μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων, η PSV έδειξε την ανωτερότητά της και σίγουρα αυτό που κρατάει είναι το +3 που απέκτησε (προσωρινά) στην κούρσα της 2η θέσης, η οποία δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν.Η Άλκμααρ που μονομαχεί με την Αϊντχόφεν, αγωνίζεται αύριο (15:30) στην έδρα του σχεδόν σίγουρου πρωταθλητή για φέτος, Άγιαξ.

Απ’ την άλλη η Γκρόνιγκεν (παρά την ήττα της) παραμένει στο γκρουπ των ομάδων που θα παλέψουν μέσω πλέι οφ, για την έξοδό τους στη νέα Ευρωπαϊκή διοργάνωση της UEFA, Europa League 2.