Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Έφτασε η ώρα να πάει στον τελικό;

Σπουδαία νίκη στο Παρίσι με 1-2, πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι που της δίνει μεγάλο προβάδισμα, εν όψει του επαναληπτικού στην Αγγλία.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο αντίπαλοι, με την Παρί να προηγείται μόλις στο 15′ με ωραία κεφαλιά του Μαρκίνιος.Θα μπορούσε άνετα να είχε πετύχει και 2ο τέρμα η ομάδα του Ποκετίνο, αλλά τα χαλούσε στην τελική προσπάθεια.

Στο 2ο μισό του αγώνα, η ομάδα από το Μάντσεστερ επέβαλλε το ρυθμό της και μέσα σε 7 λεπτά ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ, με τον Ντε Μπρόινε στο 64ο λεπτό & τον Μαχρέζ στο 71′.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες (77′), αφού έχασαν τον Γκεγέ μετά από «δολοφονικό» μαρκάρισμα στον Γκουντογάν.Γεγονός που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι «Πολίτες», ώστε να πετύχουν και τρίτο γκολ και να κάνουν πιο εύκολο τον αγώνα στην έδρα τους στις 4 Μαΐου.