Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

7η και φαρμακερή!

Ύστερα από 6 σερί ισοπαλίες στο πρωτάθλημα (με Έλτσε, Ατλέτικο Μαδρίτης, Βαλένθια, Αθλέτικ Μπιλμπάο, Ρεάλ Μαδρίτης & Βαγιαδολίδ), η Μπέτις κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες απέναντι στη Γρανάδα (2-1) και να βρεθεί μόνη 6η στη βαθμολογία της Λα Λίγκα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς, ήταν ο Ισπανός Μπόρχα Ιγκλέσιας που πέτυχε και τα 2 τέρματα της ομάδας του, το ένα λίγο πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου (39′) και το δεύτερο στο 87ο λεπτό.Ενδιάμεσα είχε φέρει των αγώνα στα ίσα για τους φιλοξενούμενους (66′), ο Βενεζουελανός Ντάργουιν Ματσίς.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι (6η θέση – 54β.) διατηρούνται στις ομάδες που βγαίνουν στο Europa League & στο Europa League 2, μαζί με την Ρεάλ Σοσιεδάδ (5η θέση – 56β.) και την Βιγιαρεάλ (7η θέση – 52β.), ενώ η Γρανάδα (10η θέση – 45β.) πολύ δύσκολα θα προλάβει την Ευρώπη.