Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ti Amo Juve! (Videos)

Σε έναν ισορροπημένο τελικό η Γιουβέντους αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ιταλίας για 14η φορά στην ιστορίας της, επικρατώντας της Αταλάντα με 2-1.Ο Σουηδός Κουλουσέφσκι άνοιξε το σκορ στο 31′, ο Ουκρανός Μαλινόφσκι ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα, με τον Ιταλό Κιέζα στο 73ο λεπτό να «δίνει» το τρόπαιο στην «Μεγάλη Κυρία».

Αταλάντα: Γκολίν, Τολόι, Ρομέρο, Παλομίνο, Χατεμπούρ, Ντε Ρουν, Φρέουλερ, Γκοσένς, Μαλινόφσκι, Πεσίνα.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Ντανίλο, ΜακΚένι, Μπεντακούρ, Ραμπιό, Κιέζα, Ρονάλντο, Κουλουσέφσκι.

Με αυτό το κύπελλο ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο 1ος ποδοσφαιριστής στην ιστορία που κατακτάει 3 Κύπελλα σε 3 διαφορετικές χώρες (Αγγλία, Ισπανία, Ιταλία), ενώ ο Μπουφόν πανηγύρισε τον τελευταίο τίτλο του με τους «μπιανκονέρι».

Πρώτη στους τίτλους στην ιστορία της διοργάνωσης, παρέμεινε (και μεγάλωσε τη διαφορά της) η Γιούβε με 14 κούπες, ακολουθεί η Ρόμα με 9 κατακτήσεις, ενώ η Ίντερ & Λάτσιο έχουν από 7 Κύπελλα Ιταλίας.