Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Μισό αιώνα μετά… (Video)

Ακριβώς 50 χρόνια πριν (21/5/1971), η Τσέλσι σηκώνει στον «Ελληνικό» ουρανό το Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης, καθώς επικρατεί με 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό του «Γεώργιος Καραϊσκάκης».Τα γκολ των «μπλε» πέτυχαν οι Βρετανοί Τζον Ντέμπσεϊ (33′) & Πίτερ Όσγκουντ (39′), ενώ η «Βασίλισσα» μείωσε με τον Παραγουανό Σεμπαστιάν Φλέιτας στο 75ο λεπτό.

Εδώ να πούμε, πως οι δύο αντίπαλοι είχαν αναμετρηθεί αρχικά στις 19 Μαΐου στο γήπεδο του Ολυμπιακού (ξανά), με το τελικό σκορ να είναι 1-1… με αποτέλεσμα να ακολουθήσει και 2ος αγώνας, καθώς τότε δεν προβλεπόταν παράταση.

Στο 1ο παιχνίδι ο Όσγκουντ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ (56′) για τους Λονδρέζους, με τον Ισπανό Ιγκνάσιο Σόκο να ισοφαρίζει για τη Ρεάλ στο 90′ και να στέλνει το ζευγάρι σε δεύτερο ματς, στο οποίο θα πάμε ευθύς αμέσως να δούμε τα γκολ: