Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Καλύτερος ο Προμηθέας νίκησε 77-73 την ΑΕΚ στον πρώτο μικρό τελικό

Στο πρώτο παιχνίδι για τη σειρά των μικρών τελικών της Basket League ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και επικράτησε της ΑΕΚ με σκορ 77-73 στην Πάτρα και πήρε κεφάλι με 1-0 στις νίκες.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στην πρώτη περίοδο που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με την ελάχιστη διαφορά (19-18). Στη συνέχεια και με πρωταγωνιστές τα αδέρφια Γκράντ και τον Κλαβέλ οι Πατρινοί πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 40-32 χάρις σε ένα σερί 19-5 που τους έδωσε αυτό το προβάδισμα. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μάκη Γιατρά άνοιξαν τη διαφορά μέχρι τους 14 πόντους αλλά οι κιτρινόμαυροι βρήκαν τρόπο να επανέλθουν και να μειώσουν σε 61-55 με τη λήξη της περιόδου. Στο τέταρτο και πιο κρίσιμο μέρος του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Σε εκείνο το σημείο η ευστοχία στις βολές από Τζεράι Γκράντ και Γιαννόπουλο έδωσε τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα στον Προμηθέα που πήρε έτσι προβάδισμα με 1-0 νίκες. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την ερχόμενη Παρασκευή (4/6, 18:00, ΕΡΤ SPORTS 4 ERTFLIX) στο ΟΑΚΑ.

Προμηθέας – ΑΕΚ  77-73

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 21-14, 21-23, 16-18