Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Με το δεξί η Εθνική Γυναικών

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον Β’ Όμιλο των Προκριματικών του EURO 2022 η Εθνική μας ομάδα Χάντμπολ των Γυναικών στους αγώνες που διεξάγονται στο Φιλίππειο της Βέροιας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε της Βοσνίας με σκορ 29-18 και έπιασε την Ιταλία στην πρώτη θέση του ομίλου με 2 βαθμούς.

Οι Βόσνιες παίκτριες αντιστάθηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα (5-4) και από εκείνο το σημείο και μετά η διαφορά άρχισε να ανοίγει για την ελληνική ομάδα. Το ημίχρονο τελείωσε με την Ελλάδα μπροστά στο σκορ 15-10. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτριες του Παναγιώτη Μεσσήνη αύξησαν κι άλλο τη διαφορά και έτσι ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός είχε τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει όλες τις διεθνείς που είχε στη διάθεσή του. Πολύ καλή εμφάνιση για ακόμα μία φορά από την τερματοφύλακά μας Μάγδα Κεπεσίδου που άγγιξε το 50% στις αποκρούσεις ενώ επιθετικά πρώτες στο σκοράρισμα αναδείχθηκαν η Μαρία Χατζηπαρασίδου και η Βάσια Γκάτζιου που σημείωσαν από 6 τέρματα. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής είναι η Λετονία αύριο στις 18:00, ενώ στις 16:00 θα παίξουν Βοσνία- Ιταλία.

Eλλάδα- Βοσνία 29-18

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 8-5, 9-7, 11-10, 15-10 (ημχ), 18-12, 21-14, 22-16, 25-17, 27-17, 29-18.
ΕΛΛΑΣ (Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 6,Παναγιωτίδου 4, Ζενέλι, Γκάτζιου 6, Ζυγούρα 1, Βασιλειάδου, Ζηνωνίδου 1, Τσικνάκη, Ν. Κεπεσίδου 1, Τσάκαλου 5, Σεβδιλή, Αργυροπούλου 1, Στουγιαννίδου 2, Κωστοπούλου 1, Μάστακα 1.
ΒΟΣΝΙΑ (Ρόβτσανιν): Α. Γκούντελι, Τσούριτς, Τσούτουρα 3, Ίλιτς, Βράντσιτς, Κολάσινατς 2, Μ. Γκούντελι 4, Ντέμιτς 2, Νταούτοβιτς, Μπόρας, Σελίμοβιτς, Ίσιτς 5, Βούκλις, Νοβάκοβιτς, Ζβέκιτς, Τόπιτς 2.
Διαιτητές: Σ. Γιόβτσεφ – Ζ. Γιόβτσεβ (Βουλγαρία). Δίλεπτα: 2-6. Πέναλτι: 6/8 – 4/5