Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Επίδειξη ισχύος από τον ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών στο Χάντμπολ

Για τον πρώτο Τελικό του πρωταθλήματος της Α1 Χάντμπολ Γυναικών ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τη Βέροια 2017 στο “Σπίτι του Χάντμπολ” στη Μίκρα και επικράτησε με 32-18.

Ο αγώνας έγινε στη σκιά του θανάτου του προέδρου της ομάδας από τη Βέροια Γιάννη Χασιώτη και για αυτόν το λόγο κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξή του.

Οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 20’ (8-8). Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχες έσφιξαν την άμυνά τους και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση πετυχαίνοντας κάποια εύκολα γκολ με κύριους εκφραστές τις δύο Μαρίες, Χατζηπαρασίδου και Νίκολιτς. Με ένα σερί 6-0 το σκορ έγινε 14-8 για να κλείσει το ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 15-10.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτριες του Δημήτρη Πελεκίδη ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (26-16 στο 53’) με μια ασταμάτητη Νίκολιτς και με την τερματοφύλακα Κουγιούμοβα να έχει εξαιρετική απόδοση με πολλές επεμβάσεις. Το τελικό 32-18 ήρθε μάλλον εύκολα με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα με 1-0 στις νίκες.

Το επόμενο παιχνίδι θα γίνει την Κυριακή (27/6, 18:00) στο Φιλίππειο της Βέροιας. Να θυμίσουμε ότι τον τίτλο κατακτά η ομάδα που θα συμπληρώσει 2 νίκες.

ΠΑΟΚ – ΒΕΡΟΙΑ 2017  32-18

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-4, 7-6, 8-8, 11-8, 15-10 (ημχ), 17-11, 18-11, 21-15, 24-16, 27-18, 32-18

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κουκμίση 1, Μπελέσκα 1, Στογιάνοβιτς 1, Σεβδίλη 1, Κατσούνη, Νίκολιτς 12, Καραχαρίση 1, Γιβάνοφσκα 2, Κουγιούμοβα, Γκάτζιου 4

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Παυλίδης): Κερλίδη 4, Εμμανουηλίδου 1, Τζούρισιτς 1, Καραμπατζάκη, Ζένελι 4, Κωστοπούλου 1, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Κάμπα, Λύτρα, Νούσια 1, Βασιλειάδου 4, Νταβίντοβιτς 2

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 2/3-1/2