Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Ο Πακετά(ς) έφερε την πρόκριση!

Η Βραζιλία πανηγυρίζει για την πρόκριση στον τελικό του Κόπα Αμέρικα 2021, όπου πλέον περιμένει τον νικητή του 2ου ημιτελικού Αργεντινή – Κολομβία (07/07, 04:00 ώρα Ελλάδας).

Από την άλλη πλευρά το Περού φωνάζει για τη διαιτησία, για ένα χέρι εντός περιοχής του Τιάγκο Σίλβα στο 22ο λεπτό. Δεκατρία λεπτά μετά τη φάση αυτή ήρθε το «delivery» για τη «σελεσάο», με τον Νεϊμάρ να κάνει μία εκπληκτική ενέργεια και να δίνει έτοιμο γκολ στον Λούκας Πακετά της Λιόν, ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία να σκοράρει το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Βραζιλία: Έντερσον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Λόντι (85′ Μιλιτάο), Κασεμίρο, Φρεντ (85′ Φαμπίνιο), Εβέρτον (70′ Εβέρτον), Πακετά (90+2′ Ντόουγκλας Λουίς), Νεϊμάρ, Ρισάρλισον (85′ Βινίσιους).

Περού: Γκαγιέσε, Κόρσο (75′ Λόρα), Σανταμαρία, Ράμος (46′ Γκαρσία), Κάλενς, Τραούκο (46′ Λόπες), Πένια, Τάπια (89′ Ταβάρα), Γιοτούν, Κουέβα (81′ Ορμένιο), Λαπαντούλα.