Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Πρωταθλήτρια στη Handball Premier η ΑΕΚ, 32-35 στην παράταση τον ΠΑΟΚ

Μετά το Ευρωπαϊκό Κύπελλο EHF Cup και το Κύπελλο Ελλάδος η ΑΕΚ κατέκτησε και το πρωτάθλημα στη Handball Premier επικρατώντας πολύ δύσκολα στο “Σπίτι του Χάντμπολ” στη Μίκρα του ΠΑΟΚ στην παράταση με 32-35

Πολύ καλή εμφάνιση για άλλο ένα παιχνίδι από τη νεανική ομάδα του ΠΑΟΚ η οποία με έμφαση στο αργό τέμπο κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 27’, φτάνοντας τη διαφορά ως το +4(16-12). Από εκεί και πέρα οι συνεχόμενες και ακατανόητες από πλευράς κανονισμών δίλεπτες σε βάρος των παικτών των γηπεδούχων(σε 5ο συνεχόμενο ματς με την ΑΕΚ φέτος) έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν σε 16-16 με τη λήξη του ημιχρόνου εκμεταλλευόμενοι και το ότι έπαιζαν με 2 παίκτες παραπάνω στο τελευταίο 1,5 λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος σπάσανε καρδιές πραγματικά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα (21-22) μετά από πάρα πολλή ώρα. Τελικά ο Λούκα Στογιάνοβιτς με ένα buzzer beater έκανε το 29-29 στο τελευταίο δευτερόλεπτο και έστειλε τον αγώνα στη 10λεπτη παράταση.

Εκεί οι πιτσιρικάδες του ΠΑΟΚ έδειξαν για άλλη μια φορά ότι το μέλλον τους ανήκει. Χρειάστηκε να αποβληθεί με κόκκινη(;) κάρτα ο προπονητής των γηπεδούχων Πάνος Γούσιος όταν η ΑΕΚ προηγούταν με 1 γκολ(32-33) και ο χρόνος που απέμενε ήταν 1,5 λεπτό. Έτσι οι κιτρινόμαυροι παίρνοντας και αυτό το “δώρο” από το διαιτητικό δίδυμο Τσιάνα-Τζαφερόπουλου δε δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη και το πρωτάθλημα με σκορ 32-35 και 2-0 νίκες.

Αξίζει να σημειώσουμε την ανοχή που έδειξαν οι άρχοντες του αγώνα στο αντιαθλητικό και εριστικό παιχνίδι από πλευράς ΑΕΚ, την ίδια ώρα που οι δίλεπτες στους παίκτες του ΠΑΟΚ έπεφταν βροχή έως χαλάζι!

Ο Δικέφαλος του Νότου έδειξε ότι είναι μια δυνατή μεν ομάδα -αυτό φαίνεται εξάλλου και από το πανάκριβο μπάτζετ της- αλλά όταν έχει απέναντί της ένα τα αξιόμαχο και δουλεμένο σύνολο μπορεί και να τα βρει σκούρα. Συγχαρητήρια στην πρωταθλήτρια αλλά και πάρα πολλά μπράβο στον Πάνο Γούσιο και το υπόλοιπο επιτελείο των ασπρόμαυρων που δημιούργησαν τα δύο τελευταία χρόνια μία ομάδα που μπορεί να διεκδικήσει πολλά και στο άμεσο και το απώτερο μέλλον.

ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 32-35
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-6, 11-10, 15-12, 16-16 (ημχ), 18-16, 20-19, 21-21, 24-24, 26-26, 29-29 (κ.α.), 31-32, 32-35 (παρ.)

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Καραγκιοζόπουλος 3, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 6, Αποστόλου, Σεϊρεκίδης 10, Καβουσανάκης, Λιάπης, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 6, Τζωρτζίνης 3, Παπαγιώτας, Χατζηλίας, Βελισσαρίου.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 2, Γιάντσα, Τζηράς 5, Δομπρής 2, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 7, Κοτσιώνης,Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 5, Κεδέρης 6, Στάθης. Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Τσιάνας.

Δίλεπτα: 7-4. Κόκκινες: Χασεκίδης (συνοδός ΠΑΟΚ, 57:24), Γούσιος (προπονητής ΠΑΟΚ, 68:08). Πέναλτι: 3/4-2/4.