Ολυμπιακοί Αγώνες: Στα ημιτελικά η Γαλλία, 84-75 την μαχητική Ιταλία

Το Ευρωπαϊκό ντέρμπι του Ολυμπιακού τουρνουά Μπάσκετ των Ανδρών ανάμεσα σε Ιταλία και Γαλλία για την προημιτελική φάση ανέδειξε νικητές τους “τρικολόρ” με σκορ 75-84 και πλέον στον ημιτελικό θα δούμε άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι, το Γαλλία-Σλοβενία.

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ μετά και τη νίκη στην πρεμιέρα απέναντι στην Team USA ήταν δικαιολογημένα και βάσει υλικού το φαβορί της αναμέτρησης. Οι Ιταλοί όμως της έβαλαν αρκετά δύσκολα, προηγήθηκαν στο πρώτο 10λεπτο με 25-20 και στο ημίχρονο ήταν έναν πόντο πίσω (42-43).

Στη συνέχεια έφτασαν μέχρι την ισοφάριση (73-73) με 2’35” να απομένουν για τη λήξη του αγώνα αλλά η ποιότητα των Γάλλων έδωσε τη νίκη στους “πετεινούς” με σκορ 75-84 και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά. Εκεί θα βρουν μπροστά τους την πρωταθλήτρια Ευρώπης και πρωτάρα σε Ολυμπιακούς Αγώνες Σλοβενία του τρομερού Λούκα Ντόντσιτς η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο της Γερμανίας στην προημιτελική φάση εύκολα με 94-70.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 42-43, 54-64, 75-84

ΙΤΑΛΙΑ: Μάνιον 5 (1/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Τόνουτ 4 (0/5 τρίποντα), Γκαλινάρι 21 (3/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μέλι 2 (4 ριμπάουντ), Φοντέκιο 23 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Ρίκι, Μορασκίνι, Βιτάλι 3 (1), Πολονάρα 15 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Παϊόλα 2 (6 ασίστ, 5 κλεψίματα)

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιλικινά, Λουαού-Καμπαρό 5 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ερτέλ 10 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπατούμ 15 (2/4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιαμπουσέλε, Φουρνιέ 21 (4/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα), Ντε Κολό 4 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πουαριέ, Γκομπέρ 22 (10/13 διποντα, 9 ριμπάουντ), Φαλ 7 (3/3 δίποντα)