Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Νίκη στην πρεμιέρα για τους Έφηβους

Με το ”δεξί” ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι έφηβοι της εθνικής μας ομαδας επικρατώντας στην παράταση την Εσθονία σε ένα πολύ δυνατό ματς με σκορ 85-83 στην πρεμιέρα του European Challenger που φιλοξενείται στο Τελ Αβίβ.

Η ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ. Αντίθετα, οι Εσθονοί άρχισαν με ένα σερί 7-0 και με προσήλωση στις οδηγίες του προπονητή ολοκλήρωσαν το Α’ δεκάλεπτο σε θέση οδηγού.

Το Β’ δεκάλεπτο ξεκίνησε και πάλι με την ομάδα της Εσθονίας να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση  με αποτέλεσμα η διάφορα να εκτοξεύεται μέχρι και το +10. Η ελληνική ομάδα στη συνεχεία έβαλε μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα και με καλύτερες επιλογές κατάφερε και μείωσε το σκορ.

Στο Γ’ δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πηγαίναν στον πόντο μέχρι και το 35′. Οι Εσθονοί εκμεταλλεύτηκαν όμως τις αστοχίες των Ελλήνων διεθνών με αποτέλεσμα να κρατήσει το προβάδισμα στα χέρια της και να προηγείται και σε αυτή την περίοδο.

Το Δ’ δεκάλεπτο της αναμέτρησης ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά πήρε φωτια.  Ο Ρούμογλου έγραψε το 73-71 με 10” να απομένουν για τη λήξη. Ο Γιαννόπουλος έκανε το φάουλ στον Σεπ, ο οποίος είχε 0/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο Οικονομίδης πήρε το ριμπάουντ και πήγε ως το λέι απ για το 73-73 με 2” στο ρολόι. Ο Τάσα αστόχησε, ο Μπαζίνας πήρε το ριμπάουντ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Ο Μπαζίνας με τρίποντο έγραψε το 78-79 στα μισά του έξτρα πεντάλεπτου. Το έκτο τρίποντο του Ρούμογλου στον αγώνα διαμόρφωσε το 78-82, ο Ρόος απάντησε (81-82) και ο Βέεσαρ έκανε το 83-82 με 20” να απομένουν. Ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Μερμήγκη οδήγησε στο 83-85, 6” πριν το τέλος και της παράτασης. Ο Μπαζίνας έκλεψε την μπάλα και η Ελλάδα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη!

Σήμερα (4/8) στις 17.00 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει τη Λιθουανία.

Διαιτητές: Αράνια, Μοντέιρο, Μουμίνι

Δεκάλεπτα: 18-20, 39-33, 58-53, 73-73 (κ.α.), 83-85

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Μπαζίνας 17 (14 α., 4κλ), Μερμήγκης 6, Οικονομίδης 4, Ρούμογλου 21 (6/8 τρίποντα), Τσολάκης 4, Δήμου 7, Ευσταθίου 2, Φύτρος, Γιαννόπουλος 14, Ζούγρης 8