Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

EuroVolley Γυναικών: 2η ήττα για την Εθνική

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και γνώρισε δεύτερη σερί ήττα από την Πολωνία με 3-0 σετ (25-16, 25-20, 25-19) στη Φιλιππούπολη.

Για τη 2η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του EuroVolley 2021 Γυναικών το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε νέα ήττα, από την Πολωνία αυτή τη φορά, με 3-0 σετ.

Οι διεθνείς μας πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση και δεν μπόρεσαν να προβάλουν αντίσταση στις αντιπάλους τους, οι οποίες χρειάστηκαν μόλις 79 λεπτά για να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη. Η καλή εικόνα πάντως των κοριτσιών του Γκιγιέρμο Ναράνχο στο 2ο και 3ο σετ αφήνει υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι το μπλοκ των Πολωνών παικτριών αλλά και η κακή και πάλι δική μας απόδοση στην υποδοχή ήταν τα στοιχεία που έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην αντίπαλη ομάδα. Οι Ελληνίδες αθλήτριες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τα αρκετά “δώρα” από τη μεριά της Πολωνίας, από τα οποία πήραμε συνολικά 19 πόντους, καθώς και οι ίδιες χάρισαν ισάριθμους πόντους από δικά τους λάθη.

Το πρώτο σετ κατέληξε πολύ εύκολα στην Πολωνία (25-16) που πήρε διαφορά από την αρχή του σετ την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του. Στο επόμενο σετ η Εθνική μας αντέδρασε και προηγήθηκε μάλιστα με 9-8 και μέχρι το 12-13 ήταν κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια όμως οι Πολωνές κατάφεραν να κρατήσουν και να αυξήσουν το προβάδισμα και να πάρουν το σετ με 25-20. Στο τρίτο και τελευταίο σετ η Ελλάδα ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε 4-1. Η Πολωνία και πάλι όμως βρήκε τις λύσεις, πέρασε για πρώτη φορά με 5-6 και δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το τέλος του σετ (25-19) και του παιχνιδιού (3-0 σετ).

Η Εθνική μας μετά από αυτή την ήττα βρίσκεται στην 6η και τελευταία θέση του Β’ Ομίλου χωρίς βαθμό και χωρίς να έχει κερδίσει ακόμα σετ. Επόμενη υποχρέωση των διεθνών μας το παιχνίδι με την Ισπανία την Κυριακή το απόγευμα (22/8, 16:00, ΕΡΤ3).

Τα σετ: 0-3 (16-25, 20-25, 19-25) σε 79′

ΕΛΛΑΔΑ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Γιώτα 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 2 (2/7 επ.), Στράντζαλη 3 (3/8 επ., 23% υπ. – 0% άριστες), Βασιλαντωνάκη 5 (4/32 επ., 1 άσσος, 32% υπ. – 18% άριστες), Χριστοδούλου 2 (2/3 επ.) / Αρτακιανού (λ, 60% υπ. – 0% άριστες), Ρόγκα (λ, 40% υπ. – 0% άριστες), Κοσμά, Χαντάβα 2 (2/8 επ., 14% υπ. – 0% άριστες), Βλαχάκη 9 (9/18 επ., 40% υπ. – 10% άριστες).

ΠΟΛΩΝΙΑ (Γιάσεκ Ναβρόσκι): Αλαγκιέρσκα 4 (3/8 επ., 1 άσσος), Στίσιακ 21 (17/32 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εφιμιένκο 9 (5/5 επ., 4 μπλοκ), Λούκασικ 6 (6/22 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Βανέρσκα, Γκορέτσκα 9 (6/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ. – 24% άριστες) / Στένζελ (λ, 53% υπ. – 18% άριστες), Γιάγκλα (λ), Νοβίτσκα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκράμπερ, ΖΙολκόβσκα, Σμάρτσεκ 1 (1/7 επ.).