Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

EuroVolley 2021: Πικρή ήττα για την Εθνική μας (3-2) από την Ισπανία

Την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια γνώρισε η Εθνική μας ομάδα Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας, αυτή τη φορά από την Ισπανία με 3-2 σετ (22 – 25, 26 – 24, 16 – 25, 25 – 22, 13 – 15).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση σε αυτό το EuroVolley αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Η αστάθεια, η έλλειψη διάρκειας στην απόδοση και τα μεγάλα νεκρά διαστήματα στέρησαν από την Εθνική μας τη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο σαφώς στα μέτρα της. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τάι μπρέικ όπου οι Ελληνίδες παίκτριες πραγματικά αυτοκτόνησαν!

Στο πρώτο σετ η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα και ήταν μπροστά στο σκορ και διατηρούσε μια διαφορά 3 πόντων. Με πολύ καλή υποδοχή και την Βασιλαντωνάκη να δίνει το ρυθμό στην επίθεση οι Ελληνίδες πίεζαν στο σερβίς σημαδεύοντας διαρκώς την αντίπαλη λίμπερο που είχε φανερό πρόβλημα στην υποδοχή. Οι Ισπανίδες όμως ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά με 18-16 και 20-18 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του σετ. Η Εθνική μας αντέδρασε και ισοφάρισε εκ νέου σε 20-20 αλλά η Ισπανία βρήκε τις λύσεις στο φινάλε του σετ το οποίο και κέρδισε με 25-22.

Στο δεύτερο σετ πήραμε πάλι το προβάδισμα από την αρχή με 3-0 και 9-5 αλλά οι Ισπανίδες με ένα σερί 6-1 πέρασαν μπροστά με 11-10. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο με την Ισπανία να παίρνει διαφορά 3 πόντων (19-16) στο ίδιο σημείο με το προηγούμενο σετ. Οι παίκτριές μας έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν 19-19 και 21-21 και πέρασαν μπροστά με 23-22 για να πάρουν τελικά το πρώτο κερδισμένο σετ στη διοργάνωση με 26-24.

Στο επόμενο σετ η Ισπανία ήταν καλύτερη στην αρχή (7-4) αλλά οι διεθνείς μας πήραν το προβάδισμα με 9-8 για να το χάσουν με την Ισπανία να περνάει μπροστά 19-11 και να παίρνει τελικά το σετ με 25-16 κάνοντας το 2-1.

Τέταρτο σετ και οι Ισπανίδες προηγήθηκαν 13-10, οι Ελληνίδες ισοφάρισαν 15-15 και πέρασαν με 21-17 και 23-19 και πήραν το σετ με 25-22 οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ.

Εκεί οι παίκτριες του Γκιγιέρμο Ναράνχο μπήκαν αποφασισμένες και πήραν σημαντική διαφορά τεσσάρων πόντων (4-0) και στη συνέχεια πέντε (8-3) αλλά εκεί είχαμε το μπλακ-άουτ! Η Ισπανία με ένα απίστευτο σερί 8-0 πέρασε στο σκορ με 11-8 και 14-10 έχοντας 4 ματς πόιντ. Οι διεθνείς μας επανήλθαν και πλησίασαν στον πόντο (14-10) αλλά η Ισπανία πήρε τον πόντο που ήθελε και τη νίκη με 15-13 και 3-2 στα σετ.

Καλύτερες από την Εθνική μας οι Βασιλαντωνάκη (30π.), Βλαχάκη (18π.), Λαμπρούση (7π.) και Χαντάβα (7π.) ενώ από τις νικήτριες Ισπανίδες ξεχώρισαν οι Μοντόρο (22π.), Σεγκούρα (15π.), Εσκαμίγια (13π.) και Βαρέλα (13π.).

Η Ελλάδα παρέμεινε χωρίς νίκη στην τελευταία θέση του ομίλου και πλέον τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για τα κορίτσια μας στους αγώνες που ακολουθούν με Τσεχία (23/8, 17:30, ΕΡΤ3) και Γερμανία (24/8, 17:30, ΕΡΤ3) με τις ελπίδες πρόκρισης να έχουν μειωθεί σημαντικά.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 26-24, 16-25, 25-22, 13-15) σε 132′

ΕΛΛΑΔΑ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Γιώτα 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (5/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 2 (2/9 επ., 33% υπ. – 0% άριστες), Βασιλαντωνάκη 30 (25/66 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Χριστοδούλου 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Βλαχάκη 18 (15/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 31% υπ. – 17% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 38% υπ. – 29% άριστες), Ρόγκα (λ), Βεργίδου, Ανθούλη 1 (1/2 επ.), Χαντάβα 7 (6/28 επ., 1 μπλοκ, 23% υπ. – 19% άριστες).

ΙΣΠΑΝΙΑ (Πασκουάλ Σαουρίν): Καστεγιάνο 11 (5/19 επ., 6 μπλοκ), Βαρέλα 13 (5/10 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Σεγκούρα 15 (15/35 επ., 43% υπ. – 15% άριστες), Εσκαμίγια 13 (11/32 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. – 8% άριστες), Μοντόρο 22 (22/66 επ.), Άλβαρεζ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Σάντσεζ (λ, 44% υπ. – 17% άριστες), Καμίνο 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).