Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ήττα-αποκλεισμός για την Εθνική βόλεϊ Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα από την Τσεχία με 3-0 σετ (24-26, 26-28, 15-25)

Την τέταρτη και πιο οδυνηρή ήττα της γνώρισε η Εθνική μας ομάδα στο EuroVolley 2021 στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας μένοντας έξω από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Μετά από ένα συναρπαστικό πρώτο σετ που κρίθηκε στην παράταση, οι Τσέχες στάθηκαν πιο τυχερές στο φινάλε και το κέρδισαν με 26-24. Οι διεθνείς μας είχαν σε πολύ καλή μέρα τη 17χρονη πανύψηλη (2,02μ.) Μάρθα Ανθούλη και με καλό μπλοκ έμεναν κοντά στο σκορ. Η κακή όμως και πάλι υποδοχή στοίχησε αρκετούς πόντους στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική μας πήρε ένα προβάδισμα 5 πόντων (13-8) αλλά η Τσεχία έφερε το παιχνίδι στον πόντο (13-12) με τις Ελληνίδες να ξεφεύγουν και πάλι 16-12 και 23-17. Οι αντίπαλές μας αντέδρασαν και με σερί 5-0 μείωσαν ξανά στον πόντο (23-22) και με άσσο ισοφάρισαν σε 24-24 και πήγαν και αυτό το σετ σε παράταση. Εκεί οι Τσέχες ήταν πιο τυχερές και πήραν το σετ με 28-26 κάνοντας το 2-0 και εξανεμίζοντας και τις τελευταίες μαθηματικές ελπίδες της Εθνικής μας για πρόκριση στον δεύτερο γύρο. Ένα σετ στο οποίο οι διεθνείς μας πραγματικά αυτοκτόνησαν, όπως έχει συμβεί και άλλες φορές σε αυτό το τουρνουά.

Στο τρίτο σετ η Τσεχία εκμεταλλεύτηκε την ψυχολογική πτώση των παικτριών μας και προηγήθηκε 12-8 στα μισά του σετ. Η Εθνική με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή της δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο, αντίθετα οι Τσέχες μεγάλωσαν τη διαφορά και πήραν τελικά εύκολα το σετ με 25-15 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Επόμενη και τελευταία αγωνιστική υποχρέωση για τις παίκτριες του Γκιγιέρμο Ναράνχο το παιχνίδι απέναντι στη Γερμανία αύριο (24/8) στις 17:30 (ΕΡΤ3). Εκεί θα πρέπει τα κορίτσια μας να “διασκεδάσουν τις εντυπώσεις” όπως συνηθίζεται να λέγεται σε τέτοιες περιπτώσεις και να πάρουν μία νίκη φεύγοντας από τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι. Κάτι που έτσι κι αλλιώς όμως πρέπει να γίνει καθώς οι εμφανίσεις και στα τέσσερα μέχρι τώρα παιχνίδια ήταν αρκετά ικανοποιητικές, με τις ήττες να οφείλονται σε έλλειψη εμπειρίας περισσότερο και όχι σε ικανότητα ή κάτι άλλο.

Τα σετ: 0-3 (24-26, 26-28, 15-25) σε 96′

ΕΛΛΑΔΑ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Γιώτα 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Ανθούλη 15 (12/35 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 12 (12/33 επ., 56% υπ. – 16% άριστες), Χριστοδούλου 2 (2 μπλοκ), Βλαχάκη 8 (8/29 επ., 47% υπ. – 21% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 35% υπ. – 18% άριστες), Ρόγκα (λ), Βεργίδου, Στράντζαλη 1 (1/4 επ.), Πολυνοπούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 1 (1/3 επ.).

ΤΣΕΧΙΑ (Γιάννης Αθανασόπουλος): Κοσάνιοβα 1 (0/14 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 17% άριστες), Τρίνκοβα 12 (10/16 επ., 2 μπλοκ), Ορβόσοβα 22 (20/34 επ., 2 μπλοκ), Βάλκοβα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μλενίκοβα 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ, 34% υπ. – 14% άριστες), Γελάροβα 2 (2/6 επ.) / Ντοστάλοβα (λ, 36% υπ. – 14% άριστες), τσεβαλιέροβα (λ), Χοντάνοβα 4 (2/9 επ., 2 άσσοι, 27% υπ. – 18% άριστες), Σιμάνοβα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κόντοβα 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Μπαζούς.