Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Με ήττα αποχαιρέτησε το EuroVolley η Εθνική Γυναικών

Την πέμπτη της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια γνώρισε η Εθνική μας ομάδα Βόλεϊ Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, από τη Γερμανία αυτή τη φορά με 3-0 σετ (20-25, 17-25, 22-25) αποχαιρετώντας και τυπικά τη διοργάνωση.

Ήθελε αλλά δεν μπορούσε η Εθνική μας σε αυτό το EuroVolley, οι αγώνες του οποίου για τον όμιλό μας έγιναν στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας. Το υλικό υπάρχει όπως και η διάθεση αλλά κάτι δε δούλεψε καλά και τελικά ο απολογισμός ήταν 5 ήττες και δύο μόλις κερδισμένα σετ σε 5 αγώνες και φυσικά η τελευταία θέση του ομίλου.

Στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι με τη Γερμανία και στο πρώτο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά σχεδόν του σετ (9-10) αλλά από εκεί και πέρα οι Γερμανίδες ανέβασαν στροφές και έφτασαν το σκορ στο 14-21. Οι διεθνείς μας κατάφεραν να μειώσου σε 20-23 αλλά η Γερμανία πήρε άλλους δύο πόντους και το σετ με 20-25 κάνοντας το 0-1.

Το δεύτερο σετ ήταν καρμπόν μέχρι το 8-10 όταν η αντίπαλη ομάδα με ένα σερί 6-0 έκανε το 10-14 αλλά στη συνέχεια η Γερμανία άνοιξε τη διαφορά και πήρε τελικά το σετ με 17-25 και προηγήθηκε 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Ναράνχο έδειξαν χαρακτήρα αφού ήταν πίσω με 10-15 αλλά ισοφάρισαν 18-18 και 22-22 δίνοντας δραματικό χαρακτήρα στο σετ. Τελικά αυτό κατέληξε και πάλι σε γερμανικά χέρια με σκορ 22-25 και 0-3 σετ.

Καλύτερες από την Εθνική μας ήταν οι Ανθούλη (12π.), Βλαχάκη (9π.) και Στράντζαλη (6π.). Από τις νικήτριες Γερμανίδες ξεχώρισαν οι  Σέλζελ (11π.), Λίπμαν (10π.) και Γιανίσκα (8π.).

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-17, 25-22) σε 80′

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φίλιξ Κοσλόβσκι): Ιμούντου 1 (1 μπλοκ), Γιανίσκα 8 (6/19 επ., 2 άσσοι, 29% υπ. – 0% άριστες), Λίπμαν 10 (10/23 επ.), Όρτμαν 4 (4/9 επ., 25% υπ. – 13% άριστες), Σέλζελ 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βέιτζελ 10 (7/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Πογκάνι (λ, 57% υπ. – 29% άριστες), Άλσμαϊερ (λ), Μποκ, Κάστνερ 1 (1 μπλοκ), Ντρέβνιοκ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Στρίγκροτ 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 42% υπ. – 17% άριστες).

ΕΛΛΑΔΑ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Βεργίδου 1 (1 μπλοκ), Ανθούλη 12 (12/29 επ.), Λαμπρούση 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 6 (4/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Πολυνοπούλου 1 (1/9 επ.), Βλαχάκη 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 11% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 63% υπ. – 38% άριστες), Ρόγκα (λ), Βασιλαντωνάκη 1 (1/5 επ.), Χαντάβα 1 (1/4 επ.), Χριστοδούλου, Εμμανουηλίδου.