Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Ήττα στο τάι-μπρέικ για την Εθνική Ανδρών στην πρεμιέρα του EuroVolley

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών στον πρώτο της αγώνα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που γίνεται στην Κρακοβία της Πολωνίας και ηττήθηκε από την Ουκρανία με 3-2 σετ (22-25, 26-24, 22-25, 25-19,15-6).

Οι διεθνείς μας πραγματοποίησαν αρκετά καλή εμφάνιση, θα μπορούσαν να είχαν πάρει μάλιστα μια καθαρή νίκη με 3-0 αλλά το χαμένο 2ο σετ στην παράταση (24-26) άλλαξε τα δεδομένα και παρά το κερδισμένο επόμενο σετ οι Ουκρανοί ήταν καλύτεροι στα άλλα δύο και πήραν τους 2 βαθμούς. Το θετικό είναι ότι η ελληνική ομάδα με τα δύο σετ που πήρε εξασφάλισε το μίνιμουμ που μπορούσε, τον ένα βαθμό.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήραν το πρώτο σετ με 25-22 έχοντας πολύ καλή υποδοχή και μπλοκ και με τους Πρωτοψάλτη, Μούχλια και Πετρέα να δίνουν τις λύσεις. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τη διάρκεια που χρειαζόταν και αντιδρούσε σωστά κάθε φορά που η Ουκρανία πλησίαζε στο σκορ.

Στο δεύτερο σετ είχε συναρπαστική εξέλιξη με τους διεθνείς μας να μπαίνουν και πάλι καλύτερα αλλά οι αντίπαλοί μας κατάφεραν να ισοφαρίσουν (10-10) και να μείνουν κοντά μέχρι το φινάλε. Οι Έλληνες παίκτες μπήκαν στην τελική ευθεία προηγούμενοι 22-19 αλλά ο εκπληκτικός Πλοτνίσκι έφερε το ματς στα ίσα (22-22) και τελικά οι Ουκρανοί πήραν το σετ με 26-24 κάνοντας το 1-1.

Στο επόμενο σετ η ομάδα της Ουκρανίας πήρε προβάδισμα τριών πόντων (11-8), η Εθνική μας ισοφάρισε σε 15-15 και πήρε αέρα ανοίγοντας τη διαφορά στο +3 (22-19) την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος του σετ (25-22 και 2-1 σετ).

Στο τέταρτο σετ οι Ουκρανοί έδειξαν πιο δυνατοί και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους Έλληνες διεθνείς παίρνοντας από την αρχή σημαντικές διαφορές τριών (8-5) και πέντε πόντων (12-7). Οι παίκτες μας δεν μπόρεσαν να μειώσουν και το σετ κατέληξε φυσιολογικά στην Ουκρανία με 25-19 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ.

Εκεί η ελληνική ομάδα πραγματικά παραδόθηκε άνευ όρων και δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο στον εκπληκτικό ρυθμό που έδινε στους αντιπάλους μας ο Πλοτνίσκι με τα άπιαστα σερβίς του. Σκορ του σετ 15-6 και του αγώνα 3-2 στα σετ υπέρ της Ουκρανίας.

Επόμενος αγώνας για την Ελλάδα το Σάββατο (4/9, 18:30, ΕΡΤ3) με αντίπαλο το Βέλγιο για τη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 24-26, 25-22, 19-25, 06-15) σε 136′