Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Πρώτη νίκη μετά από 15 χρόνια (Video)

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Ιωνικός στο πρώτο ματς της 2ης αγωνιστικής για τη Σούπερ Λιγκ, αφού επικράτησε με 1-0 του Άρη.Η ομάδα της Νίκαιας κράτησε τους Θεσσαλονικείς στο μηδέν (δεύτερο συνεχόμενο ματς) και πέτυχε το γκολ που έψαχνε για να πανηγυρίσει το πρώτο τρίποντο για φέτος και την 1η του νίκη μετά από 15 χρόνια στην κατηγορία.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τις μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με το VAR να ακυρώνει σωστά το γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι με τον Λένις στο 22′.Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά με τον Ιτούρμπε λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, χωρίς αποτέλεσμα όμως…

Στο 2ο μισό του αγώνα οι «κιτρινόμαυροι» έγιναν πιο επιθετικοί, δημιουργώντας δύσκολες καταστάσεις για τον Χουτεσιώτη, αλλά τελικά η ομάδα που χαμογέλασε ήταν ο Ιωνικός, που του βγήκαν οι αντεπιθέσεις που επέλεξε στο παιχνίδι του και με ένα φοβερό τελείωμα του Σύριου Αίας Άοσμαν στο 86ο λεπτό έκανε το 1-0… σκορ που διατήρησε μέχρι το τελικό τριπλό σφύριγμα του διαιτητή Κουτσιαύτη.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Σάντσεζ, Τσιγκρίσνκι, Μύγας, Γκοτσούλιας, Ντάλσιο, Καμπράλ (88’ Κιάκος), Άοσμαν (88’ Βαφέας), Λένις (28’ Ματσούκας), Τουράμ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς (57’ Γκάνεα), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σούντγκρεν, Σάσα, Εντιαγέ, Ιτούρμπε (46’ Γκάμα), Μπερτόλιο (46’ Μοχάναντ), Μαντσίνι (68’ Χαΐροβιτς), Καμαρά (83’ Μάνος).