Βαριά ήττα (36-10) για την Εθνική Χάντμπολ Γυναικών

Την ήττα με σκορ 36-10 γνώρισε η Εθνική Χάντμπολ Γυναικών από τη Γερμανία χθες το βράδυ (7/10) στο Τρίερ, στο πρώτο της παιχνίδια για τα προκριματικά του EURO 2022.

Απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες στον κόσμο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχοντας να αντιμετωπίσει και σοβαρές απουσίες (Τσάκαλου, Ζυγούρα) κατάφερε να προβάλει αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Στο διάστημα αυτό έμεινε σχετικά κοντά στο σκορ (14-8 στο 25′) παίζοντας καλή άμυνα αλλά επιθετικά δεν μπορούσε να βρει τις κατάλληλες λύσεις. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 17-8.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι Γερμανίδες έχοντας και μεγαλύτερο βάθος πάγκου άνοιξαν τη διαφορά στο +17 (25-8) ενώ η ελληνική ομάδα χρειάστηκε να περάσουν 18 λεπτά για να πετύχει το πρώτο της τέρμα (25-9). Η συνέχεια ήταν διαδικαστική με το τελικό σκορ να είναι 36-10 υπέρ της Γερμανίας.

Φανερά ανώτερες οι Γερμανίδες δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις διεθνείς μας που κρατάνε το καλό πρώτο μέρος του παιχνιδιού ενόψει και της επόμενης αναμέτρησης με την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ολλανδία την Κυριακή (10/10, 17:00-ΕΡΤFLIX) στα “Δύο Αοράκια” στο Ηράκλειο της Κρήτης.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 36-10
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-2, 7-3, 11-6, 14-8, 17-8 (ημχ), 21-8, 24-8, 25-9, 27-10, 31-10, 36-10
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γκρένερ): Καλφ 4, Μπέργκερ 7, Γκρίσελς 3, Σμέλζερ 4, Τομάιερ, Σμιτς 1, Έκερλε, Στόλε 3, Μπόλκ 1, Βάιγκελ 1, Ντέγκενχαρτ 2, Μάιντοφ 2, Λάουεροθ 2, Σούλτζε 1, Φίλτερ, Στοκσλάιντερ 5.
ΕΛΛΑΔΑ (Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 3, Μεντεσίδου, Ζενέλη, Αμβροσιάδου, Γκάτζιου 1, Βασιλειάδου, Χριστοπούλου, Ζηνωνίδου 2, Τσικνάκη, Ν.Κεπεσίδου 1, Ανδρίτσου, Μανιά, Σεβδίλη 1, Στουγιαννίδου 2, ΑργυροπούλουΔιαιτητές: Στόουκς- Μπάρτλετ (Μεγάλη Βρετανία), Παρατηρητης: Τελάντερ (Σουηδία)
Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/3-2/3