«Τουρκοφάγος» ΠΑΟΚ, πάτησε την Γαλατά!

Με τον Τζερμέιν Λοβ (14 πόντοι) να έχει κέφια στην επιστροφή του στην ενεργό δράση, ο ΠΑΟΚ πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στην Γαλατασαράι (81-74) και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπήκαν (ως συνήθως φέτος) καλά στο ματς και έμειναν πίσω με διψήφια διαφορά, αλλά με καλή άμυνα και λύσεις στην επίθεση, λίγο πριν το ημίχρονο μάζεψαν το σκορ στο τρίποντο (33-36). Ένας βομβαρδισμός τριπόντων (15/36), έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Λυκογιάννη, βάζοντας στην εξίσωση του ματς και τον κόσμο του. Η ομάδα από την Τουρκία επέστρεψε, αλλά ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε σωστά τα τελευταία λεπτά του αγώνα και στο τέλος πανηγύρισε.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-36, 55-53, 81-74.

ΠΑΟΚ: Κάρτερ 9 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκρίφιν 13 (4/6 δίποντα, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 12 (11 ριμπάουντ), Λαβ 14 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Χριστοδούλου 3, ΝτιΛέο 8 (2), Καμπερίδης Μ. 1, Καμπερίδης Γ. 3 (1), Ογκμπέιντε 4 (4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 6 (6 ασίστ).

Γαλατασαράι: Πάρσελ 21 (7 ριμπάουντ), Μπλάκσιαρ 18 (7 ριμπάουντ), Ντι Μποστ 11 (7 ασίστ), Καμπακά 5 (9 ριμπάουντ), Τριμπλ 8 (2), Αράρ 6 (3/4 δίποντα), Κράβις 5, Κους, Οντσέλ.