Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ναντέζντα – Ολυμπιακός 88-70: Βαριά ήττα για τις Ερυθρόλευκες

Ήττα με 88-70 από τη Ναντέζντα στο Όρενμπουργκ της Ρωσίας γνώρισε ο Ολυμπιακός του Μάρτιν Ζίμπαρτς.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τις Ερυθρόλευκες στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του EuroCup για τον 5ο όμιλο, με τη Ναντέζντα να διατηρεί προβάδισμα για την κατάληψη της 1ης θέσης.

Ο Ολυμπιακός υστέρησε στο κομμάτι της επίθεσης (κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο) και έχασε αρκετές μάχες στην άμυνα – ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο – με αποτέλεσμα οι Ρωσίδες να αδράξουν την ευκαιρία για να πάρουν τη νίκη (88-70).

Θυμίζουμε πως ο Ολυμπιακός έχει ήδη δύο νίκες στη διοργάνωση (2-1 το ρεκόρ του) ενώ στο ΣΕΦ θα έχει την ευκαιρία με μια πολύ καλή εμφάνιση να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Οι φιλοξενούμενες είχαν καλύτερο ποσοστό στο τρίποντο (37%) ωστόσο πλήρωσαν την κακή μέρα στο δίποντο καθώς και τα χαμένα ριμπάουντ (53 μάζεψαν οι γηπεδούχες – 33 οι Ερυθρόλευκες). Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ με 17 πόντους για τον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 49-33, 69-43, 88-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Τόλφρι 5, Σταμολάμπρου 17 (5/10 διπ., 2/6 τριπ., 1/2 β., 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νικολοπούλου 11 (2/2 τριπ., 5 ασίστ), Διέλα, Βιτόλα 13 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κούπερ 4, Σταμάτη 11 (3/5 τριπ.), Αλεξανδρή 5, Φουράκη 2, Χάμπλιν 2

Ναντέζντα (Τάσιτς): Ελονού 14, Χίντμαν 12, Νάμοκ 10, Γκάτλινγκ 19, Μεντβέντεβα 12, Ζέντικ 4, Λίνσκενς 8, Κομάροβα 9

Ομαδικά στατιστικά – Ναντέζντα: 29/51 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 9/15 βολές, 53 ριμπάουντ (37 αμυντικά + 16 επιθετικά), 28 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 15/47 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 10/13 βολές, 33 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 13 επιθετικλα), 17 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.