Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

HANDBALL PREMIER: Αγχωτική νίκη για τον ΠΑΟΚ

Την έκτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε όσο δύσκολα δείχνει το τελικό 22-21 της ΑΕΣΧ Πυλαίας στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα για την 7η αγωνιστική της HANDBALL PREMIER.

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΣΧ Πυλαίας για την 7η αγωνιστική της HANDBALL PREMIER, με τον Δικέφαλο να παίρνει στο φινάλε το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες της Πυλαίας αιφνιδίασαν τον πρωτοπόρο του ομίλου ΠΑΟΚ και ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη του τη διάρκεια. Στη λήξη του 30λεπτου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 9-12 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον τερματοφύλακά τους Μπαμπατζανίδη να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση.

Με την έναρξη της επανάληψης οι αθλητές του Πάνου Γούσιου μείωσαν σταδιακά και σταθερά τη διαφορά και έφτασαν στην ισοφάριση σε 15-15 στο 45’. Στα επόμενα 4 λεπτά οι του ΠΑΟΚ πέτυχαν 4 αναπάντητα τέρματα. Η Πυλαία αντέδρασε και μείωσε σε 20-19 στο 55’ κάνοντας το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι. Έφτασε μάλιστα στην ισοφάριση (20-20 στο 57:45 και 21-21 στο 58:50) βάζοντας πολύ δύσκολα στον Δικέφαλο. Η είσοδος όμως του Λούκα Στογιάνοβιτς ήταν καταλυτική αφού ο Σέρβος πλέι μέικερ του ΠΑΟΚ πέτυχε το 22-21 στο 59:20, ενώ στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων ο Μπάρμπας έκανε την απόκρουση του αγώνα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 22-21.

6 στα 6 για τους ασπρόμαυρους που έκλεισαν τον πρώτο γύρο της Α’ φάσης του πρωταθλήματος στην κορυφή του 2ου Ομίλου με 12 βαθμούς. Από την άλλη η ΑΕΣΧ Πυλαίας παρέμεινε στην 4η θέση έχοντας συγκεντρώσει 5 βαθμούς.

ΠΑΟΚ – ΑΕΣΧ Πυλαίας 22-21

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 4-5, 7-5, 8-8, 9-12 (ημχ), 11-13, 13-13, 15-15, 19-16, 20-18, 22-21.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 1, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 3, Μισαηλίδης 5, Δεληζάνος, Τζωρτζίνης 2.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Μέτσης 2, Ελευθεριάδης 2, Αντ. Παπαδόπουλος, Τσαμεσίδης 8, Κουκμίσης 1, Τριανταφυλλίδης 2, Σαμαράς, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 2, Αλατσατιανός 1, Δ. Παπαδόπουλος, Λασκαρούδης 1, Γιαννακόπουλος 1.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 6-6. Κόκκινες: Ζαφείρης (51:55 – τρία δίλεπτα), Τσαμουρίδης (57:45 – επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 3/3 – 5/5