Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

«Έσπασε» τα χρονόμετρα ο Γκελαούζος (Video)

Ο Έλληνας πρωταθλητής, Κώστας Γκελαούζος (Παναθηναϊκός), ήταν ο μεγάλος νικητής στον 38ο Αυθεντικό Μαραθωνίο της Αθήνας, εν μέσω χειροκροτημάτων και επευφημιών στο Παναθηναϊκό Στάδιο.

Ο αθλητής από την Άμφισσα, τερμάτισε σε χρόνο 2.16.49, χρόνος που αποτελεί ατομικό ρεκόρ στην κλασική διαδρομή του Μαραθωνίου της Αθήνας, ενώ έσπασε και το ρεκόρ διαδρομής που κατείχε ο Νίκος Πολιάς από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004. Δεύτερος με χρόνο 2.22.33 ήταν ο Παναγιώτης Μπουρίκας (Μεσσηνιακός) και στην 3η θέση τερμάτισε ο Χαράλαμπος Πιτσώλης (ΓΑΣ Ιλισσός) με 2.24.05. Στην κατηγορία των γυναικών, η Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) ήταν νικήτρια με επίδοση 2.41.30. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Κατερίνα Ασημακοπούλου του ΑΟ Μυκόνου με 2.48.12, ενώ το χάλκινο η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου (ΣΑΠΚ Νεάπολης) με 2.51.32.