Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Συνεχίζει αήττητος ο Άρης, πέρασε (και) από την Σαντορίνη

Ασταμάτητη δείχνει να είναι η γυναίκεια ομάδα βόλεϊ του Άρη Θεσσαλονίκης κερδίζοντας (και) τον ΑΟ Θήρας στην Σαντορίνη με σκορ 1-3 σετ κάνοντας το «8 στα 8» για το πρωτάθλημα, βάζοντας υποψηφιότητα για την φετινή κατάκτηση του τίτλου.

Παρά το μεσοβδόμαδο παιχνίδι του Άρη στη Θεσσαλονίκη και την νίκη του επί του Παναθηναϊκού σε μια αναμέτρηση διαφήμιση για το άθλημα, τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη δεν σταμάτησαν εκεί, ταξίδεψαν μέσα σε 3 μέρες στη Σαντορίνη φέρνοντας ακόμα μια σπουδαία νίκη για τον σύλλογο με εντυπωσιακή εμφάνιση, διατηρώντας την πρώτη θέση στη βαθμολογία.

Στην αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς προηγήθηκαν με 11-7 μέχρι τη στιγμή που ισοφάρισε ο Άρης και πέρασε μπροστά με 13-16. Την τελευταία λέξη του πρώτου σετ την είχε όμως η ομάδα του ΑΟ Θήρας και με ένα ξέσπασμα στο τέλος επικράτησε με σκορ 25-21.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Άρη να προηγείται και να αυξάνει τη διαφορά στο 9-15 από τον αντίπαλο του. Η Θήρα μείωσε γρήγορα και πέρασε μάλιστα και μπροστά με 18-17, όμως οι φιλοξενούμενοι αντεπεξήλθαν ψύχραιμα καθώς βρήκαν τα πατήματα τους κάνοντας άμεσα το 20-24, κατακτώντας εν τέλει το σετ με 21-25.

Το τρίτο σετ έπειτα από το 6-6 που δημιουργήθηκε στα πρώτα λεπτά, οι «κιτρινόμαυρες» με ένα σερί 4-0 έκαναν το σκορ 6-10, αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά με ωραίο βόλεϊ, η οποία μάλιστα ξέφυγε και στους 12 πόντους, κλείνοντας έτσι το σετ εύκολα με 13-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, με κεκτημένη ταχύτητα ο Άρης προηγήθηκε με 1-3. Οι γηπεδούχες πέρασαν με 4-3 αλλά τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 7-9. Η Θήρα πέρασε εκ νέου με 14-13. Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι – χέρι (17-17) και ο ΑΡΗΣ έκανε ένα κρίσιμο 2-0 (17-19) και μετέτρεψε το 19-19 σε 20-24 και πήρε το σετ με 20-25.

Διαιτητές: Ονόπας, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Αρβανίτης, Δρόσος,

Γραμματεία: Γαρδέλη.

Τα σετ: 25-21, 21-25, 13-25, 20-25 σε 104′.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του  ΑΡΗ προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 16 (15/50 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 37% άριστες), Αδαμοπούλου 3 (3/12 επ.), Διάλλα 3 (3/12 επ.), Κωνσταντινίδου 1 (1/3 επ.), Μίτροβιτς 21 (18/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 51% υπ. – 36% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 46% υπ. – 38% άριστες), Δροσοπούλου, Μουρίλο 6 (3/10, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαποδά 1 (1/1 επ.).

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 9 (3/6 επ., 6 μπλοκ), Μερκάδο 24 (23/49 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (2/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Λάππα 2 (2/5 επ.), Σουάν 11 (10/28 επ., 1 άσσο, 38% υπ.-38% άριστες), Έβανς 20 (18/41 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 32% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 55% υπ. – 27% άριστες), Τάνη, Μυλωνά, Γαϊτανίδου.