Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Μπαρτσελόνα: Νικήτρια στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, σε έναν αγώνα γεμάτο ανατροπές

Η Μπαρτσελόνα ήταν η νικήτρια στον πιο ενδιαφέρον αγώνα  της 10ης  αγωνιστικής για την Euroleague καθώς υπέταξε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Καταλονία σε έναν αγώνα με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους κέρδισε με 81-73 την ομάδα από την Μόσχα με εξαιρετική 4η περίοδο και είναι πλέον 1οι με ισοβαθμία στην κορυφή με Αρμάνι Μιλάνο και Ρεάλ Μαδρίτης με ρεκόρ 8-2 χάνοντας όμως ον Καλάθη με πρόβλημα στην γάμπα στο τέλος που δεν ολοκλήρωσε τον αγώνα φεύγοντας για τα αποδυτήρια.

Αγώνας:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό και για τις δυο ομάδες καθώς προσπάθησαν να βρουν ρυθμό μέσα από την άμυνα κάνοντας όμως πολλά λάθη στην απέναντι πλευρά κρατώντας χαμηλό το σκορ (13-13).Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Καταλανοί πήραν την πρωτοκαθεδρία στο προβάδισμα μέσα από το ξέσπασμα του Νίκολα Μίροτιτς με 7 πόντους στην περίοδο και έτσι την βρήκε να προηγείτε με 11 πόντους παρα την πίεση της ΤΣΣΚΑ (37-26).

Στο 3ο δεκάλεπτο αλλάξαν εντελώς οι ισορροπίες. Οι Μοσχοβίτες σημείωσαν 33 πόντους στην περίοδο σε μια από τις καλύτερες άμυνες της διοργάνωσης κυρίως λόγω της ευστοχίας του Φόγκμαν από τα 6.75 και βρέθηκαν να μπροστά με 51-60 μ τρίποντο του Λιθουανού Γκριγκόνισ στην εκπνοή του δεκαλέπτου . Η Μπαρτσελόνα έβγαλε αντίδραση στο τέλος όμως. Το ματς άλλαξε και πάλι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Μπαρτσελόνα να τρέχει ένα απίθανο 19-3 για το 70-64 στο 36′ και να καθαρίζει το παιχνίδι καλύπτοντας και τον τραυματισμό του Νικ Καλάθη που πόνεσε στην αριστερή γάμπα. O Ντέιβις υπέγραψε το 77-69  στο τέλος και το 79-71, για να πάει τελικά η νίκη στους Ισπανούς με 81-73.

Παίχτες που ξεχώρισαν:

Ο Μίροτιτς είχε 21 πόντους (7/11 σουτ) και 8 ριμπάουντ, 13 είχε ο Κούριτς, 14 ο Ντέιβις και 10 με 7 ασίστ ο Καλάθης . Ο Βόιγκτμαν είχε 21 (6/9 τρίποντα) και 17 οι Σενγκέλια ενώ καλή παρουσία είχε και ο Γκριγκόνις με 8 πόντους.

Επόμενη αγωνιστική:

Για την 11η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από την Βιλερμπαν  (19/11, 22:00,novasports 5), ενώ η ΤΣΣΚΑ φιλοξενείται από την Μπασκόνια την Παρασκευή το βράδυ  (19/11, 21:30, novasports 4).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Λάτισεβς, Πέτεκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 38-27, 51-60, 81-73

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 14 (5/11 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Σανλί 7 (1), Μαρτίνεθ, Σμιτς 2, Χέιζ 3, Λαπροβίτολα, Κούριτς 13 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές), Γιοκουμπάιτις 11 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίροτιτς 21 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Καλάθης 10 (5/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 4, Ούχοφ, Χάκετ 2, Αντόνοφ, Φόγκμαν 21 (1/1 δίποντο, 6/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 9 (0/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Σενγκέλια 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 1 (0/3 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ σε 12:29), Φαρίντ, Γκριγκόνις 8 (1), Κουρμπάνοφ 4 (1), Σβεντ 7 (3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 26/51 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 14/16 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 13 ριμπάουντ), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 12/31 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 13/20 βολές, 33 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη